Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése szerdán felemás döntést hozott a totalitárius kommunista rezsimek bűneit illetően. Az elfogadott határozatban a bűnöket elítélték, a konkrét teendőkről szóló részt viszont elvetették.
A tagállamok elítélték a kommunista rezsimek által a hidegháború 40 éve alatt elkövetett bűnöket - írta az irishexaminer.com. A testület határozatban mondta ki, hogy a Közép- és Kelet-Európában uralkodó kommunista rezsimek messzemenőkig megsértették az emberi jogokat, bűnöket követtek el egyszerű állampolgárok ellen az osztályharc jegyében.
A határozat kimondja: szimpátiát érdemelnek az áldozatok és a túlélők, s azt, hogy felismerjék és megértsék szenvedésüket - olvasható az ír weboldalon.
A Le Monde ugyanakkor arról számolt be, hogy a testület elvetette a totalitárius kommunista diktatúrákról szóló határozatot.
Ez nem fedi teljes egészében a valóságot: az Európa Tanács háromórás vita után voltaképpen a Joran Lindblad svéd képviselőasszony által benyújtott határozattervezet második részét nem fogadta el, amely ajánlást tartalmaz a tagállamok részére.
Ebben arra kérték volna a miniszteri bizottságot, hogy hozzon létre egy független szakértői bizottságot. Az országokat pedig arra, hogy vezessenek be egy emléknapot a kommunizmus áldozataira emlékezve, és hozzanak létre egy múzeumot is. Ennek elfogadásához már kétharmados többségre lett volna szükség, amit nem sikerült elérni.
Mint arról a pravda.ru is beszámolt, Joran Lindblad korábban kifejtette: nem lát alapvető különbséget a nácizmus és a kommunizmus között. A határozat elfogadása ellen valóságos mozgósítást rendeltek el soraikban az európai kommunista pártok, az előző francia kormányban részt vevő Francia Kommunista Párt például visszalopakodó nácizmusról beszélt. A határozat ellen kedden mintegy 200 fős, nyugat-európai országokból érkező kommunista csoport tiltakozott Strasbourgban. Szabó Zoltán MSZP-s képviselő, a magyar delegáció vezetője korábban azt mondta: a határozati javaslatot vissza kellene utalni a bizottságokhoz.
A több forrás, így francia és kanadai hírforrások által is idézett Németh Zsolt fideszes képviselő, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke azt mondta: a határozati javaslat nem a kommunista filozófiát ítéli el, "többmillió halottról van szó, ez a mai napirendi pont". Úgy vélte, hogy a határozat elfogadásával lehetőség lenne a túlélők erkölcsi, jogi kártérítésére is. Ugyanakkor Luis Maria de Puig spanyol szocialista képviselő sérelmezte, hogy a határozat nemcsak a diktatúrákat bélyegzi meg, de olyan "idealisták" fölött is pálcát tör, akik a szabadságért harcoltak.
MNO - fideszfrakcio.hu