A decemberben előterjesztett javaslatok érdekessége, hogy első ízben került sor a Gripen International partner vállalata, az AstraZeneca fejlesztési célú beruházásainak értékelésére, illetve az ellentételezési program keretében való elismerésére.
A Magyarországon 1991 óta jelen lévő svéd vállalat jelentős kutató-fejlesztő tevékenységet végez a klinikai gyógyszerkutatás terén a gyógyszerforgalmazás mellett. A törökbálinti ipari parkban működő modern létesítményben magyar kutatók, orvos-specialisták látják el a több száz magyarországi klinikai vizsgálati egységben folyó munka irányítását és tudományos kiértékelését.
A létesítmény egyben kelet-közép európai regionális központként működik; innen koordinálják a Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Bulgáriában, Oroszországban folyó hasonló tevékenységet. A hazai létesítmény a második legnagyobb klinikai kutatóközpont az Egyesült Államokbeli után.
A gazdasági minisztérium közleménye szerint a Gripen International képviselőivel folytatott rendszeres kétoldalú konzultációkon folyamatosan szorgalmazzák, hogy a nagy cégek mellett több figyelmet és lehetőséget kapjanak a kis- és középvállalatok is. A magyarországi beszállítás mellett az exportban és az ellentételezésként elismerhető befektetésekben is megjelentek a műanyag-feldolgozás, csomagolóanyag gyártás, a járműipari alkatrészipar, ipari légszűrők, faipar terén működő kis és közepes cégek. Számos más ipari termék piaci bevezetése is folyamatban van, ezeket az Ellentételezési Bizottság várhatóan 2006 első félévében tekinti át.
MTI - fideszfrakcio.hu