A világ legnagyobb hitelminősítője a csütörtöki londoni közlemény szerint a negatív kilátással együtt megerősítette az általa "A mínusz" szinten nyilvántartott hosszú lejáratú, és az "A-2" szintű rövid futamú adósi osztályzatot. Az S&P indoklása szerint a kilátásrontás a magyar közfinanszírozási rendszerre nehezedő, mind nagyobb mértékű lefelé ható kockázatokat tükrözi, amelyek a magas államháztartási hiányokban és a "gyorsan növekvő" államadósságban mutatkoznak meg.
A Standard & Poor's szerint a költségvetési hiány hozzájárul a folyamatosan magas folyómérleg-deficithez, és a két hiány együtt már kockázatot jelent a makrogazdasági stabilitásra. A hitelminősítő szerint a jelenleg érvényes konvergencia-programból és a kormányzati tervekből is hiányoznak azok a konkrét szerkezeti intézkedések, amelyek a GDP-hez mért költekezési ráta szükséges gyors csökkentéséhez kellenének.
A Standard Ú PoorÍs csütörtöki kilátásrontása előtt éppen egy nappal írta a Dresdner Bank londoni befektetési részlege is (DrKW) átfogó országjelentésében, hogy a magyarországi választások kimenetelétől függetlenül kétséges a gyors költségvetési konszolidáció a következő kormány alatt, és változatlanul elérhetetlennek tűnik a 2010-es eurócsatlakozás.
A Dresdner londoni elemzői a jelentés szerint arra számítanak, hogy a következő kormány valószínűleg a jelenlegi 2010-es céldátum módosításának politikai árát tekinti majd "a kisebbik rossznak" a gyors kiadáscsökkentéssel szemben.
A Standard & Poor's a csütörtöki indoklás szerint azzal számol, hogy az idén a (nyugdíjreform-költségeket tartalmazó) államháztartási hiány el fogja érni a GDP-érték 10,7 százalékát, a romló költségvetési alapmutatók és a jelentős egyszeri kiadások miatt. A hitelminősítő szerint Magyarország besorolása valószínűleg romlani fog, ha az áprilisi választások után sem lesz jele komoly mértékű és tartós deficit- és adósságcsökkentős stratégiának. Az S&P szerint a költségvetés szerkezeti gondjainak határozott kezelésére irányuló készség hiánya miatt a deficit jó eséllyel csak fokozatosan csökken, és még 2009-ben is 5,5 százalék lesz, miközben a bruttó államadósság gyorsan, a 2004-ben mért 60 százalékról 2009-ig 69 százalékra nő. Ebben a környezetben a Standard & Poor's szerint valószínűtlen, hogy Magyarország 2014 előtt csatlakozhat az euróövezethez.
A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings is éppen 2014-et jelölte meg a magyar eurócsatlakozás lehetséges legkorábbi dátumának, amikor december 6-án az addigi "A mínusz"-ról a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett "BBB plusz"-ra süllyesztette a szuverén magyar devizaadósi kockázati besorolást, a romló közfinanszírozási helyzetre hivatkozva. A Fitch a decemberi visszaminősítés előtt több mint két évig negatív kilátást tartott érvényben a magyar adósosztályzatra. Az S&P általános gyakorlatában is elhúzódhat másfél-két évig a leminősítési döntés negatív kilátás esetén; ennél erőteljesebb leminősítési utalás lenne a negatív felülvizsgálati listára vétel.
***
Komoly figyelmeztetés a kormánynak az, hogy negatív kilátást fogalmazott meg a magyar adóskockázati osztályzattal kapcsolatban csütörtökön a Standard & Poor's, miután a Fitch Ratings a közepes befektetői sávba minősítette vissza a magyar szuverén adósságot - jelezték az MTI által megkérdezett elemzők.
A piaci hangulattal és az Európai Bizottság állásfoglalásával összhangban döntött a S&P hitelminősítő a magyar adósságkockázat kilátásának rontásáról; a nem előzmények nélküli lépésre a piac idegesen reagált, ez azonban várhatóan csak átmeneti lesz - mondta Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője. Pintér András hangsúlyozta: azzal, hogy a hitelminősítő a jelenlegi besorolást megerősítette és csak a kilátást rontotta, egy utolsó esélyt adott az államháztartás konszolidációjára a választások utánra. Hozzátette: a S&P döntése jelzés értékű: a választások után azonnali és érdemi konszolidációt sürget, ellenkező esetben a leminősítést helyezi kilátásba. Pintér András elmondta, hogy a piacok átmeneti idegességgel reagáltak a hírre, noha az indokok között ismeretlen elemek nem szerepeltek, a forint árfolyama csaknem 1 forinttal gyengült és az állampapírpiacon is komoly eladások indultak meg.
Komoly figyelmeztetés a mai és az újonnan alakuló kormánynak a S&P közleménye, ami egyértelművé teszi: ha a költségvetési kiigazítás ügyében a következő kormány kivár, vagy rossz irányba lép, akkor leminősíti Magyarországot - jelentette ki Forián Szabó Gergely. A CA-IB Alapkezelő vezető elemzője szerint a S&P állásfoglalása két lépcsőfok közötti utolsó figyelmeztetés. Az S&P által prognosztizált 2006. évi, egyszeri tételeket is tartalmazó 10,7 százalékos GDP arányos államháztartási hiány a piacon lévő változatok közül az egyik legpesszimistább, ugyanakkor nem zárható ki - hangsúlyozta az elemző.
MTI - fideszfrakcio.hu
Cikk: | Újabb leminősítés a láthatáron |