Az európai baromfitenyésztők érdekvédelmi szervezete szerint az előírások szigorítása drámai mértékben csökkentené az ágazat versenyképességét, és költséges beruházásokra kényszerítené a baromfitenyésztőket - olvasható a dokumentumban, amely szerint Glattfelder több módosító indítványt is benyújtott a baromfitartók érdekében, ám ezeket a bizottság sorra leszavazta. A képviselő különösen hiányolja a jelentésből azt a szabályt, hogy az EU-ba exportáló termelőkre is ugyanazok az állatjóléti előírások legyenek érvényesek, mint az európaiakra.
"Az európai baromfiágazat több okból is nehéz helyzetbe került az utóbbi időben. A madárinfluenzával kapcsolatos félelmek csökkentették a baromfihús iránti fogyasztói bizalmat. A termelők számára rossz hírt jelentett a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tavalyi döntése is, amelyben a csirkehúsra kivetett behozatali vámokkal kapcsolatos vitában az EU-val szemben Brazíliának és Thaiföldnek adtak igazat. Ha a Bizottság javaslatát a Tanács érdemi változtatás nélkül fogadja el, az tovább fogja rontani az európai baromfitenyésztők versenyképességét. A termelők költséges és a termelékenységet rontó beruházásokra fognak kényszerülni, ami megdrágítja a csirkehús fogyasztói árát. Sokan képtelenek lesznek előteremteni a beruházások anyagi fedezetét, és kénytelenek lesznek felhagyni a termeléssel" - szögezi le a közlemény.
Glattfelder kiemelte: a rendelet állítólagos céljának, az állatok jólétének javítása helyett annak ellenkezője következik majd be. Hiszen az állatok jólétére, és egyéb környezetvédelmi szempontokra figyelmet fordító Európai Unióban csökkenni fog a termelés. A kieső mennyiséget pedig olyan országokból pótolják majd, ahol egyáltalán nem léteznek ilyen normák.
A fideszes képviselő hangsúlyozta: a magyar baromfiágazat számára különösen hátrányos az EU-bizottság javaslata. A cégektől eddig is jelentős erőfeszítéseket követelt, hogy a hatályban lévő uniós előírásoknak meg tudjanak felelni. Egy újabb szigorítás miatt szükségessé váló további beruházásokra már nem nagyon maradtak tartalékok. Ráadásul az állatállomány visszaesése érzékenyen érintené a gabonatermelőket is, mivel az ágazat jelentős takarmányfogyasztó.
Glattfelder azonban rámutatott, hogy a javaslat sorsa véglegesen a tagállamok képviselőiből álló Tanácsban dől el. Ezért kérte a magyar kormányt, hogy tegyen meg mindent a magyar baromfiágazat számára rendkívül hátrányos szabályok elfogadása ellen.
MTI - fideszfrakcio.hu