A világhírű filmrendező megfigyelte például Bárdy Györgyöt, Básti Lajost, Gábor Pált, Jancsó Miklóst, Mécs Károlyt és Törőcsik Marit is.
Az Oscar-díjas filmrendező a III/III jogelődjének, a II/5-ös belső reakció elhárítását végző osztálynak jelentett Képesi fedőnéven. Az írás szerint A napfény íze és a Mephisto világhírű magyar rendezője 1957 és 1963 között három, egymást váltó tartótisztnek mintegy 48 jelentést írt, a legtöbbet 1959-ig.
A filmrendező a Népszabadságnak a következőkkel magyarázta tettét: "Hálás vagyok a sorsnak, és utólag büszke lehetek a történtekre. Életem legbátrabb, legvakmerőbb cselekedete volt az állambiztonsági munka. Hiszen ezzel mentettük meg egyik évfolyamtársunkat az 1956-os forradalom után a leleplezéstől és a biztos akasztástól" - mondta.
A lap hozzáteszi: a jelentések többsége a Színház- és Filmművészeti Főiskola életéről, KISZ-gyűlésekről, tanárok és hallgatók politikai és vallási nézeteiről, elkötelezettségükről, a forradalomhoz való viszonyukról, az állami ünnepségekről szólnak. "Képesi" összesen 72 emberről tesz említést a dokumentumokban, közülük 21 személy magánéletét is ecseteli: ki kibe szerelmes, ki írt levelet nyugati rokonának, ki vett magának drága lemezjátszót, ki miről irkált a főiskolai plakátokra... A megfigyeltek között találunk számos, ma már Szabóhoz hasonlóan világhírnek örvendő filmest: Jancsó Miklóst, Lugossy Lászlót, Mészáros Mártát és Törőcsik Marit.
fideszfrakcio.hu