A szakember utalt arra, hogy a fák jelenleg még az úgynevezett mély nyugalmi szakaszban vannak, amikor életműködésükre a hőmérséklet-változás igazán nem hat. Ez a mély nyugalmi szakasz - amelyben a növények nedvkeringése még nem kezdődött meg - általában január közepéig, végéig tart. Ekkor még az igazán hideg idő sem károsítja a fákat.
A főtitkár azonban mindehhez hozzátette, hogy nagyon sok függ az ültetvények gondozottságától, általános állapotától. Egy gondozatlan, "fizikailag leromlott" ültetvényben a mostani fagyok is károkat okozhatnak. Általánosságban azonban a mostani hideg idő még nem okoz jelentősebb károkat.
Ugyanakkor a szakértő emlékeztetett arra, hogy a levegő hőmérsékletének emelkedésével a kisebb fagyok is jelentősebb károkat okozhatnak. Ekkor a növények életműködése ugyanis már megkezdődik és így a fagyok a rügyeket károsítják. Lux Róbert utalt a tavalyi jelentős fagykárokra, amikor január végén, február elején 10 fok fölé emelkedett a hőmérséklet, amit egy fagyos időszak követett, és ez nagy terméskiesést okozott.
Magyarországon jelenleg mintegy 70 ezer hektáron termesztenek gyümölcsöt. E területről évente az időjárástól függően mintegy 700-900 ezer tonna gyümölcsöt takarítanak be. Mintegy 40 ezer hektáron almát termesztenek.
A gyümölcstermesztés éves árbevétele mintegy 100 milliárd forint körül mozog, a zöldség-gyümölcs ágazaté pedig mintegy 250 milliárd forintot tesz ki évente. A zöldség-gyümölcs ágazat adja a magyar mezőgazdaság éves árbevételének mintegy 20 százalékát, export-árbevételének pedig negyedét.
MTI - fideszfrakcio.hu