fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Schmitt Pál a Budapest kártyáról
2002. október 14., 13:24
Schmitt Pál elképzelései szerint a jövő év végére a fővárosi lakosok már kézhez kaphatnák a kedvezményeket nyújtó Budapest kártyát, melynek bevezetése mintegy 3 milliárd forintba kerülne. A polgári oldal által támogatott független főpolgármester-jelölt a kártyát bemutató hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt is elmondta: bár valóban létezik már egy hasonló nevű kártya, de az nem ingyenes, csak három napig érvényes és alapvetően csak turistáknak készült.

Hozzátette: az általa bevezetendő Budapest kártya alanyi jogon és ingyenesen járna minden 14 éven felüli fővárosi állandó lakosnak. A kártyatulajdonosok kedvezményesen utazhatnának a BKV-járatokon. Pénteken és szombaton este mindannyian, a gyermekes családok pedig egész hét végén ingyen használhatnák a tömegközlekedési eszközöket.
A Budapest kártya az autósoknak parkolási kedvezményt is biztosítana. A nagycsaládosok és a nyugdíjasok számára vásárlási kedvezményeket is jelentene, amelyekről minden hónapban tájékoztató füzetet kapnának a fővárostól. Budapest lakói olcsóbban látogathatnák a fővárosi fenntartású kulturális intézményeket, mozikat, színházakat, múzeumokat, uszodákat, strandokat, a planetáriumot és az állatkertet is.
Schmitt Pál úgy fogalmazott: ezekben az intézményekben legalább 30 százalékos kedvezményt kapnának a fővárosiak. Utalt arra: a rendszer alapgondolata az, hogy a kedvezmények hatásaként megjelenő forgalomnövekedés behozná a kieső bevételeket. Példaként említette: számításaik alapján ha a színházak látogatottságát vissza tudják állítani az 1990-es szintre, akkor a kedvezményekre fordított összeg egy év alatt megtérül. A kártya bevezetésének költségeiről szólva a főpolgármester-jelölt jelezte: a 3 milliárd forint másfél millió kártya elkészítését, 46 kibocsátó és 10 ezer elfogadóhely, valamint egy központi adatbázis kiépítését fedezné. A helyszínen kiosztott tájékoztató összehasonlításképp felhívja a figyelmet arra, a jelenlegi hasonló elnevezésű kártyával a főváros tavaly mintegy 1 milliárd forinttal támogatta a Budapestre érkező turistákat.
Schmitt Pál a finanszírozás kapcsán úgy vélekedett: a gazdasági élet számos résztvevője érdekelt lehet a rendszerben való részvételben. Jelezte: a Magyar Bankszövetség például - amelynek elnökével, Erdei Tamással az elmúlt héten folytatott tárgyalásokat Schmitt Pál - szívesen együttműködne a fővárossal a rendszer kiépítésében, hiszen az európai uniós elvárásoknak megfelelően a bankoknak 2004 elejéig be kell vezetniük a Budapest kártya esetében is használatos csip-kártya rendszert.

MTI - fidesz.hu