Nincs törvényi felhatalmazása Lamperth Mónika belügyminiszternek hogy a választási eljárási törvény 153.§-ára hivatkozva a szavazólapokon lévő pártlogók méretét meghatározza. Önkényes rendeletével a Fidesz logóját a felére kívánta zsugorítani. Jelenleg Heves megyében a szavazólapok pártlogói az országgyűlési választásokon megismert módon kerülnek a szavazólapokra, az összes többi megyében jogorvoslati eljárás van folyamatban. Amennyiben a Legfelsőbb Bíróságon elutasítják a Fidesz kifogását, az Alkotmánybíróságon szereznek érvényt igazuknak - húzta alá a politikus.
Újabb törvénysértésként értékelte Áder János, hogy az Országos Választási Iroda, melynek törvényességi felügyeletét a belügyminiszter látja el, minden országos és megyei napilapban olyan fizetett hirdetést tett közzé, mely a korábbi miniszteri döntést igyekszik mentegetni.
Megállapította, hogy a választás rendjéről a Területi Választási Bizottság, míg az első nyolc legtöbb jelöltet állító jelölő szervezetről maguk a szervezetek tehetnek közzé hirdetményt a választások előtti napon a közszolgálati műsorszolgáltatóknál. Kifogásolta azt is, hogy bár a Fidesz-MDF-MKDSZ egy jelölő szervezetnek számít, az említett hirdetés külön-külön tünteti fel őket - és ez eltakarja a polgári összefogás tényét. Áder János szerint ez nem csak törvénysértő, hanem durván manipulatív is. A Fidesz ügyvezető elnöke kiemelte, a korábbi hamis híreszteléssel ellentétben a polgári összefogás 6926 jelöltet állított.
Az törvényhozás előtt álló alkotmány módosításról szólva leszögezte: miután a nemzet szuverenitását érintő, jelentős kérdésről van szó, megengedhetetlen, hogy még a módosítás normaszövegét sem mellékelték az egyeztetési tárgyalás előtt.
Szarva közt a tőgyét tipikus esetének nevezte, hogy Medgyessy Péter az uniós belépésről döntő népszavazás 182 lehetséges időpontja közül a március 15-i nemzeti ünnepet választotta, miközben ünnepnapon tilos népszavazást tartani. Áder János reményét fejezte ki, hogy a korábbi évek március 15-éihez hasonlóan ez a nap 2003-ban is nemzeti ünnep lesz még.
Mivel a tárgyalások még nem zárultak le, még nem ismert az EU feltételrendszere a csatlakozást illetőleg, ezért a polgárok nem is tudhatják, miről is hoznának március 15-én döntést.
Míg a polgári oldalt azzal vádolják, hogy az integrációt napi politikai csatározások színterévé tette, addig Medgyessy Péter már februárban arról nyilatkozott, hogy az előző kabinet nem képviselte megfelelően hazánk érdekeit. Kovács László nem sokkal később azt hangoztatta, hogy az unió javaslata méltánytalan, mivel sérti az egyenjogúság elvét. Az új kormány megalakulását követően a kormányfő arról tájékoztatott, hogy Magyarország a belépés pillanatától a tagság nettó haszonélvezője lesz. Ennek kapcsán megjegyezte, nem ártana, ha a kormány azon fáradozna, hogy betartsa a négypárti megállapodásban foglaltakat. Ennek szövege úgy fogalmaz, hogy a csatlakozást követően nem lehetünk rosszabb pozícióban, mint a belépés előtti utolsó évben. Szent-Iványi István a parlament integrációs bizottságának elnöke egy osztrák lapnak azonban arról nyilatkozott, hogy az első két évben az Európai Unió nettó befizetői leszünk - idézte fel Áder János a közelmúlt eseményeit.
fidesz.hu
Cikk: | Tiltakozás a március 15-i népszavazás időpontja ellen |