Felhívta a kabinet figyelmét: "ne lépjék azt meg, hogy a választási kampány hevében több százezer hektár jó minőségű földet most suba alatt szétosztanak".
A Magoszt azért zárták ki politikai döntéssel a nemzeti földalap felügyelő bizottságából, hogy ne legyen rálátása a folyamatokra - mondta el, majd rámutatott, hogy 450 ezer hektár jó minőségű szántóterület van még az állam tulajdonában.
A Magosz elnöke szólt arról is, hogy "ma zárjegy és kontroll nélkül kerülnek forgalomba a borok", az eltörölt jövedéki adó helyett pedig bevezették a forgalomba hozatali járulékot.
Sérelmezte, hogy a literenként fizetett nyolc forint járulékot a kormány "beállította a költségvetésbe", azaz a termelők által befizetett összeget részben az Agrár Marketing Centrum működésére fordítják, részben pályázat formájában juttatják vissza a gazdáknak.
Mint mondta, ez a szőlész-borász szakma egységes és országos ellenállásába ütközött, a befolyt pénzt ugyanis a termelők által létrehozott közhasznú társaság lett volna hivatott elosztani, a borászati ágazat érdekeinek megfelelően.
A Magosz elnöke szerint "büntetés a termelőknek", ha a literenkénti nyolc forintot már az értékesítés előtt be kell fizetniük.
Úgy vélte, minden intézkedés hiábavaló, ha a borhamisítókat nem szorítják ki a piacról. Mint mondta: ezt várták el a négypárti egyezségtől, ezzel szemben szerinte "egy átláthatatlan, kusza, rendezetlen és a termelők tönkremenetelét engedélyező állapotot alakítottak ki és állandósítottak".
Lasztovicza Jenő, a parlament idegenforgalmi bizottságának fideszes elnöke, Tapolca országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón elmondta: azzal, hogy a mostani kormány eltörölte a borok zárjegyét, a piacon megint "tért nyertek a hamisítványok". Megjegyezte: ezzel nagymértékben károsodnak a tisztességes termelők, s az utóbbi időben már megnőtt a szőlőkivágási kérelmek száma.
MTI - fideszfrakcio.hu