Franciaországban egyelőre egyetlen újság, a France Soir bulvárlap közölte le a vallásalapítót ábrázoló inkriminált rajzokat, méghozzá mind a tizenkettőt, a következő címmel: "Igen, jogunkban áll Istent karikírozni". A lapban a cikk illusztrációja egy olyan rajz, amelyen a buddhizmus, valamint a zsidó, a muzulmán és a keresztény vallás istenei egy felhőn lebegve láthatók.
Németországban a Die Welt egy karikatúrát szerdai számának címlapján, négyet pedig az újság belső oldalain mutatott be. A konzervatív lap úgy érvelt, hogy "az istenkáromláshoz való jog" szilárd demokratikus szabadságjog.
Olaszországban a La Stampa egy rajzot használt föl az ügy legújabb fejleményeiről szóló tényszerű beszámolója mellé illusztrációként, igaz, a kiválasztott karikatúra a legvitatottabb mind közül, miután azon Mohamed egy füstölgő kanócú bombát imitáló turbánnal a fején látható. A Corriera della Sera két karikatúrát jelentetett meg szerdai számában.
Spanyolországban a jobboldali ABC-ben és Katalónia egyik baloldali lapjában, az El Periodicóban jelentek meg a vallásalapítót ábrázoló szatirikus rajzok.
Hollandiában a balos De Volkskrant, a népszerű De Telegraaf és az NRC Handelsblad publikált egy vagy több Mohamed-karikatúrát vagy a rajzokat eredetileg közlő, s ezzel botrányt kirobbantó dán Jyllands-Posten inkriminált oldalát.
Svájcban a Blick című bulvárlap még kedden leközölt a rajzok közül kettőt, míg a La Tribune de Geneve a csütörtöki számban tervezi megjelentetni a karikatúrákat a főszerkesztő magyarázata szerint azért, hogy "a vétség tárgyának felmutatásával további táptalajt szolgáltasson a vitának".
A prágai Dnes a karikatúrasorozat kis méretű másolatát közölte le, tudósítását illusztrálandó.
A brit és a magyar sajtó illusztráció nélkül tudósított az ügyről.
Közben csütörtökön a Mohamed-karikatúrák miatti tiltakozásul Szíria is bejelentette, hogy visszahívta koppenhágai nagykövetét. Damaszkuszban a nap folyamán egyébként utóbb hamisnak bizonyult bombariadó miatt egy órára kiürítették a dán nagykövetséget. Marokkóban a vallási elöljárók legfőbb tanácsa - amelynek elnöke VI. Mohammed, az észak-afrikai arab ország királya - közleményben elítélte a rajzokat.
A Jyllands-Postenben tavaly szeptember 30-án jelent meg tizenkét szatirikus rajz Mohamed arcai címen. A Magazinet norvég újság január 10-én ugyancsak közölte a karikatúrákat. Miután az iszlám hagyományok tiltják Mohamed bármilyen ábrázolását, még a tiszteletteljeset is, az ügy méretes nemzetközi botrányt kavart. Számos iszlám országban tiltakozó megmozdulásokat tartottak, zászlókat égettek, és bojkott alá vették a dán termékeket.
MTI - fideszfrakcio.hu