A kormányfő azt követően nyilatkozott, hogy találkozott a Dániában akkreditált mintegy hetven nagykövettel, többek között az egyiptomi, török, iráni és a libanoni diplomáciai képviselet vezetőjével. A politikus elmondta, hogy a nagykövetek megértéssel fogadták a kialakult helyzetet, és készek megmagyarázni azt, illetve a dán kormány álláspontját.
Arra a kérdésre, hogy mi fontosabb Koppenhágának a gazdasági érdekei, vagy a véleménynyilvánítás szabadsága a kormányfő azt válaszolta: Dánia számára az utóbbi a legfontosabb. A véleménynyilvánítás szabadsága elsőbbséget élvez.
Egyiptom dániai nagykövete ugyanakkor elégtelennek minősítette Rasmussen magyarázatát. Mona Omar Attia kijelentette, hogy sürgeti majd a skandináv ország elleni diplomáciai tiltakozásokat. Az egyiptomi képviselet vezetője hangoztatta, hogy Rasmussennek követelnie kellett volna, hogy a Mohamed prófétáról gúnyrajzokat közlő Jyllans-Posten című napilap sokkal erélyesebben kérjen bocsánatot.
A lap ugyan kért elnézést, de közben a szólás szabadságával védte meg a gúnyrajzok közlését. Sajnálatát fejezte ki az oslói Christian Magazinet című hetilap a gúnyrajzok másodközlését illetően azt követően, hogy tucatnyi fenyegetést kapott. A kiadvány főszerkesztője pénteken a norvég fővárosban kijelentette, hogy a gúnyrajzokat a véleménynyilvánítás szabadsága melletti kiállásként tette közzé, de megváltoztatta véleményét, miután 25 halálos fenyegetést kapott, többségét elektronikus levélben, és több ezer gyűlölködő levelet. Hangoztatta, ha előre látta volna a történteket, nem közölte volna a gúnyrajzot. Borzasztó, hogy egy főszerkesztőnek a szólás szabadsága kapcsán kell meghátrálni - mondta.
A norvég muzulmán közösség is tiltakozott a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrák miatt. Mohamed Hamdan, a norvégiai iszlám tanács vezetője ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a hitszónokoknak beszélniük kell híveikkel, elsősorban a fiatalokkal, hogy lecsendesítsék háborgásukat. - A Christian Magazinet című hetilap nem képviseli egész Norvégiát, az erőszak újabb problémákat szül. Ez nem kívánatos - mondta az imám. A norvég iszlám tanács egyébként azt javasolta az oslói kormánynak, hogy a muzulmán világ országainak, a vallási vezetőknek, és a sajtó képviselőinek magyarázza el álláspontját.
Jonas Gahr Store norvég külügyminiszter a norvég iszlám közösség vezetőjével találkozva sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt, miközben megvédte a véleménynyilvánítás szabadságát.
MTI - fideszfrakcio.hu