fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Mohamed-karikatúrák megosztják nyugat-európai sajtót
2006. február 3., 16:59
A nyugat-európai sajtó megosztott abban a tekintetben, hogy helyes-e a sajtószabadságra hivatkozva védeni a Mohamed-karikatúrák megjelenését a Jylland-Posten dán lapban és utánközlésüket több más európai újságban.

A De Volkskrant holland lap azt sugallja, hogy nem kell túl komolyan venni az ezzel kapcsolatos muzulmán tiltakozások hullámát. Elemzője szerint "az egész tiltakozó lárma nagyrészt csak kötelező gyakorlat" egyes muzulmán rendszerek és csoportok részéről. Sajnálatosnak nevezi, hogy "megint vannak olyanok Európában, akiknek megroggyant a térde" a fenyegetőzéstől.

A Frankfurter Rundschau német újság szerint attól bonyolult az ügy, hogy miközben az egyik oldalon a sajtó szabadságát hangoztatják, a másikon a vallásos érzések tiszteletben tartását, mindkét oldalon felhasználják az ügyet olyan célokra is, amelyeknek semmi közük egyfelől a sajtószabadsághoz, másfelől a vallásos érzések tiszteletéhez.

Az El Mundo című liberális madridi napilap eközben arról írt: "az arab világ országaiban tapasztalható dühödt és részben erőszakos fellépés arról tanúskodik, hogy ott nem megértőek egy olyan demokratikus rendszer iránt, amelyben a sajtó szabad, és nem az uralkodók nevében szól. Még aggasztóbbak persze a nyugati világból érkező egyes reakciók, mint a France-Soir főszerkesztőjének elbocsátása vagy a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet közleménye, amely megértőnek mutatkozik a muzulmánok felháborodásával szemben, vagy a francia külügyminisztérium állásfoglalása, amely elítél mindenkit, aki hitében vagy vallási meggyőződésében megsért másokat. Az iszlám világ nyersen és erőszakosan indulatos tiltakozására nem szabad bocsánatkéréssel reagálni. A Nyugatnak sokkal inkább állhatatosan védelmeznie kell a véleménynyilvánítás szabadságát, mert az minden demokratikus rendszer egyik alappillére".

A The Daily Telegraph, a legnagyobb konzervatív brit napilap azt írta szerkesztőségi kommentárjában: a tolerancia és a mások érzései iránti tisztelet hagyományos brit értékének jegyében az újság úgy döntött, hogy nem közli az iszlám világban felháborodást keltő karikatúrákat, mivel nem akarja "oktalanul megsérteni" olvasótábora egy részét.

"A törvényes kereteken belül maradó sértés joga" azonban továbbra is a szólásszabadság egyik alapeleme, és azoknak a muszlimoknak, akik a nyugati világban akarnak élni, el kell fogadniuk, hogy a Nyugatnak is joga van a maga értékeihez és ahhoz, hogy ezek alapján éljen - olvasható lap elemzésében.

A The Times első oldalas szalagcíme a civilizációk összecsapásáról ír. A vezető brit napilap szerkesztőségi kommentárja szerint lehangoló, jóllehet nem meglepő, hogy a prófétáról közölt karikatúrák ugyanolyan megrázkódtatást okoznak Európa és az iszlám világ kapcsolatában, mint két évtizede a Sátáni versek című könyv megjelentetése, ugyanis a kulturális szakadék a két világ között az elmúlt húsz évben csak mélyült.

A The Times az érveket "kiegyensúlyozva" úgy döntött: nem közli a karikatúrákat, mivel újraközlésük több hónappal eredeti megjelentésük után "bizonyos mértékig magamutogatással érne fel", és nem szabad figyelmen kívül hagyni a mérsékelt muszlimoknak okozott sérelmet sem. A The Times szerint a következetesség is méltánylandó lenne ebben a kérdésben. A karikatúrák miatti muzulmán düh ugyanis hitelesebb lenne, ha a közel-keleti kiadványokban nem jelennének meg rendszeresen zsidókat és keresztényeket durván sértő képek.

A cseh sajtó kiállt a Mohamed-karikatúrákat közlő dán újságírók mellett. "A demokrácia és a totalitarizmus közti összecsapás a lényege mindannak, ami jelenleg Európa és a muzulmán országok utcáin és kormánypalotáiban történik" - írta A totalitarizmus előtt nem szabad meghátrálni című kommentárjában a konzervatív Lidové Noviny. Az "elvszerűség" olykor fájdalmas, a harc hosszú távú. A siker azonban végül eljön, példa erre a szovjet birodalomhoz való hozzáállás eredménye. Az újság szerint jó, hogy Európa egyre inkább szolidáris a dán újságírókkal.

A civilizációk konfliktusának nevezi a SME című szlovák liberális napilap hírmagyarázója a Mohamed próféta európai ábrázolása nyomán kirobbant ügyet, és bírálja a karikatúra közlése miatt bocsánatkéréshez folyamodó s ily módon a szólás szabadságát veszélyeztető magatartást. Az írás szerzője úgy látja: azon túlmenően, hogy "az iszlám haragja" kereskedelmi embargókkal, mi több, terrorral fenyeget a próféta szatirikus ábrázolása miatt, a jelenség a nyugati kultúra alappilléreire nehezedő új nyomásként is jelentkezik.

MTI - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A dán kormány nem kér elnézést az újság helyett
Cikk: Muzulmán tüntetők megtámadták a jakartai dán nagykövetséget
Cikk: Palesztin fegyveresek európaiak után kutatnak Nábluszban
Cikk: Egy jordániai hetilap is közölt néhányat a Mohamed-karikatúrákból
Cikk: Norvégia bezárta ciszjordániai képviseletét
Cikk: Fegyveresek körülvették Gázában az EU irodáit
Cikk: Elbocsátották a France-Soir főszerkesztőjét a Mohamed-karikatúrák miatt
Cikk: Jókor jó helyen
Cikk: Gyűrűzik a Mohamed-karikatúrák által kavart vihar
Cikk: Palesztin fegyveresek rövid időre elfoglalták az EU gázai irodáját