A bejelentést megelőzően még szombaton Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök rendeletben utasította a kereskedelmi minisztert, hogy egy bizottság tekintse át a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat Dániával, és a karikatúrákat közlő más európai országokkal. Konkrét szerződések érvénytelenítésére eddig még nem került sor, kivéve a dán orvosi berendezések importjának leállítását.
Irán korábban jelentős mennyiségű tejipari terméket importált Dániából, ám az utóbbi időben csökkent a bevitel az önellátás növekedése miatt.
Mindamellett a dán vállalatok kezdik érezni a bojkott hatását: az ország legnagyobb élelmiszeripari csoportja, az Arla saját bevallása szerint gyakorlatilag kiszorult például Szaud-Arábiából. Bár az oda irányuló, évi 2,5 milliárd koronás (335 millió eurós) exportja nem teszi pótolhatatlanná ezt a piacot a számára, és az arab országokba összességében 10 milliárd koronás kivitel sem tartozik a "nagy üzletek" kategóriájába a cég szerint - ezen kívül Irán évi másfél milliárd dán koronáért importál tőle -, a hosszú távú hatások okot adnak az aggodalomra. A dán iparszövetség szerint sok év piacmegdolgozó munkája vész kárba, és hosszú időbe telhet, míg például az Arla visszatérhet ezekbe az országokba.
A dán iparszövetség elnöke nyílt levélben szólította fel a karikatúrákat közlő Jyllands Posten lapot, hogy határozottabban kérjen bocsánatot a muszlimoktól, és ugyanerre szólított fel az inzulinexportban a világ vezető cégei között lévő, Szaud-Arábiában évente 200 millió koronás forgalmat lebonyolító Novo Nordisk vezetője is. A lap korábban már elnézést kért mindazoktól, akiknek vallási érzületét esetleg megsértették a tavaly szeptemberben megjelent karikatúrák, de közben a szólásszabadsággal védte a rajzok közlését.
MTI - fideszfrakcio.hu