fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Növekszik a bizonytalanság az európai cukorágazatban
2006. február 7., 17:09
Növekszik a bizonytalanság az európai cukorágazatban, hiszen még hatályba sem lépett az uniós agrárminiszterek ülésén novemberben elfogadott reform, máris rendkívüli intézkedésre van szükség a piaci egyensúly megőrzése érdekében - mondta Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő az MTI-hez kedden Brüsszelben eljuttatott nyilatkozatában.

A képviselő ezt az Európai Bizottság nemrég kiszivárgott elképzelésével kapcsolatban közölte, amely szerint 2006/07-es gazdasági évben akár 2 millió tonnával csökkentenék a közösségi termelési kvótákat. A gazdáknak a napokban kell dönteniük arról, hogy mekkora területen fognak cukorrépát termelni. Ennek ellenére teljes a bizonytalanság, hogy pontosan mennyivel és milyen szempontok alapján csökkentik majd a kvótákat.
Glattfelder Béla a múlt hónapban a cukorreform vitájának során az Európai Parlament ülésén elhangzott felszólalásában "kételkedett abban, hogy a tanács által elfogadott cukorreform képes stabil viszonyokat teremteni a cukorpiacon. Ehhez szükség lenne az illegális import elleni hatékonyabb védelemre. A parlament ezen javaslata azonban mindezidáig süket fülekre talált a tanácsban" - áll a nyilatkozatban.
"A néppárti képviselő korábbi nyilatkozatában túlságosan optimistának tartotta Gráf József földművelésügyi miniszter becslését. A miniszter szerint a reform következtében legfeljebb 20 százalék körüli termőterület-csökkenés várható. Az újabb kvótacsökkentés miatt azonban tartani lehet attól, hogy akár már a reform első évében egyharmadával, 60 000-ről 40 000 hektárra olvad a cukorrépával bevetett terület Magyarországon. A jelentős költségek és a piaci bizonytalanságok miatt nem valószínű, hogy akik most felhagynak a termeléssel, a következő években újrakezdik ezt a tevékenységet."
"A magyar gazdák érdeke azt diktálja, hogy ha már kvótacsökkentés lesz, az minél hamarabb, és még a jelenlegi cukorrendtartás szabályai szerint megtörténjen. Ez esetben ugyanis a kvótacsökkentést a jelenleg érvényes szabályok szerint az exportkvóták (úgynevezett B kvóta) rovására kellene végrehajtani, ami a magyar gazdákat alig érintené, szemben a nyugat-európai termelőkkel, akik nagyobb mértékben járultak hozzá a feleslegek kialakulásához" - vélte Glattfelder Béla.

MTI - fideszfrakcio.hu