fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Markó kiáll Frunda mellett
2006. február 7., 18:15
Alaptalanok az egyes román politikusok által Frunda György ellen hangoztatott vádak, sőt, a romániai magyar szenátort elismerés illeti, amiért az elmúlt tizenöt évben folyamatosan harcolt az emberi jogokért mind országában, mind az európai intézményekben - fejtette ki keddi bukaresti sajtóértekezletén Markó Béla romániai miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.

Az RMDSZ elnöke azzal kapcsolatosan beszélt erről, hogy a múlt héten belpolitikai vihart kavart az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által elfogadott, 1735. számú ajánlás, amely a Frunda György által előterjesztett - a nemzet fogalmáról szóló - jelentésen alapul. A botrányt tulajdonképpen a Ziua című lap múlt heti írása robbantotta ki, az újság Románia európai uniós csatlakozását megtorpedózó dokumentumként állította be az ET ajánlását.
A román sajtó és a román politikusok egy része ennek az értelmezésnek megfelelően támadta Frundát és magát az RMDSZ-t, elfogadva a Ziua által sugalmazott tételt, miszerint az RMDSZ valamiféle románellenes "cselszövést" hajtott volna végre Strasbourgban. A szenátor ellen a kormánykoalícióban résztvevő pártok képviselői is kirohanásokat intéztek. Emil Boc, a koalíció egyik fő erejét képviselő Demokrata Párt (PD) elnöke hétfőn fel is szólította az RMDSZ-t: vagy tanújelét adja Románia iránti szolidaritásának, vagy távozzon a koalícióból.
A koalícióban helyet foglaló Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Demokrata Párt (PD), valamint a Konzervatív Párt (PC) több képviselője egyenesen Frunda leváltását követelte az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében helyet foglaló román delegáció vezetői posztjáról. Csakhogy a román kormánykoalíció országos egyeztető tanácsa elutasította ezt a követelést.
Markó Béla egyébként már hétfőn visszautasította Emil Boc megnyilatkozását. Keddi sajtóértekezletén a román újságírók kérdéseinek záporában fejtette ki: a koalícióban nincsenek első- és másodrangú pártok, hiszen az RMDSZ nélkül nem is lenne meg a kormány parlamenti többsége. Akik az RMDSZ ellenzékbe vonulását kérik, lényegében saját ellenzékbe vonulásukat javasolják - figyelmeztetett Markó.
A politikus felidézte az RMDSZ-nek az elmúlt tizenöt esztendőben követett politikáját, amely - mint fogalmazott - a konfrontáció helyett folyamatosan a párbeszéd és az együttműködés révén kívánta érvényesíteni a magyar közösség érdekeit. Csakis ennek tulajdonítható - mondta -, hogy ezen a téren sikerült jelentős eredményeket elérni, de - mint ahogyan az egészségügyben, a közigazgatásban, az igazságszolgáltatásban vagy az oktatásban - az etnikumközi kapcsolatok terén is sok még a tennivaló, szükség van a meglévő törvények javítására.
Markó e gondolat mentén érvelve védte meg Frunda Györgyöt is. Amiatt, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén az ő kezdeményezésére fogadták el az említett ajánlást, nem alaptalan vádakkal kell illetni a szenátort, hanem elismeréssel - mondta, hozzátéve: Frunda az elmúlt tizenöt évben folyamatosan harcolt az emberi jogokért mind országában, mind az európai intézményekben.
Az RMDSZ vezetője ismételten leszögezte: az RMDSZ eddig sem értett egyet, és ezután sem fog egyetérteni azzal, hogy a román alkotmány még mindig nemzetállamként határozza meg Romániát. Hiszen ebben az országban számos nemzeti kisebbség él - emlékeztetett a politikus, felhívva a figyelmet arra is, hogy jelenleg egyetlen EU-tagállam alkotmánya sem tartalmaz hasonló kitételt.
Markó e sajtóértekezletén is arra helyezte a hangsúlyt, hogy a romániai magyar kisebbség érdekei nem ütköznek Románia egészének az érdekeivel, és az oly sok vitát kavart ET-ajánlás magának Romániának is csak a javát szolgálja.

MTI - fideszfrakcio.hu