fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Velencei Bizottságnak nincs ellenére a kulturális autonómia
2006. február 9., 10:06
Bár a kisebbségek védelmét szolgáló eszközök között nincs általánosan elfogadott kulturális autonómiamodell, Európában léteznek olyan államok, amelyekben működnek a kisebbségvédelmet szorgalmazó kulturális autonómia intézményei - olvasható a Velencei Bizottság szakértője, Sergio Bartole Romániának címzett írásos üzenetében.

A romániai kisebbségi törvénytervezet véleményezésével megbízott Sergio Bartole annak a konferenciának a résztvevőihez intézte levelét, amelyet az etnikumközi kapcsolatokkal foglalkozó regionális központ (Project of Ethnic Relations - PER) szervezett Bukarestben.
A bukaresti Új Magyar Szó csütörtöki beszámolója szerint Bartole üzenetében kifejtette: "Igaz, hogy a kisebbség védelmét szolgáló eszközök között nem találunk egy általánosan elfogadott kulturális autonómiamodellt, ez azonban nem jelenti azt, hogy Európában ne léteznének olyan államok, amelyekben megtaláljuk a kisebbségvédelmet szorgalmazó kulturális autonómia intézményeit". A szakértő konkrét példaként hozza föl Észtországot, Magyarországot, Horvátországot, Szlovéniát és Belgiumot.
A konferencián egyébként nem sikerült közelíteni a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a többi román politikai párt álláspontját a nemzeti kisebbségek jogállását szabályzó törvénytervezet kapcsán. A szövetség nem hajlandó lemondani a jogszabály lényegét képező kulturális autonómiáról, a koalíciós partnerek közül a Demokrata Párt (PD) és a Konzervatív Párt (PC) pedig - azonos álláspontra helyezkedve az ellenzékkel - nem akarja elfogadni azt.
Ha a demokraták így haladnak, egyre inkább ellenfelei lesznek mindenkinek - válaszolta a konferenciát követően a bukaresti lapnak Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke. Markó emlékeztetett: azzal kezdődött az év, hogy az állítólagos szövetségesek, a kormánykoalíció fő erőit képező demokraták és liberálisok harcban voltak egymással. A demokraták most már harcban vannak mindenkivel - tette hozzá a magyar politikus, aki szerint az RMDSZ továbbra is kitart a párbeszéd folytatása mellett. Mivel azonban kényszerítik, élesíteni fogja hangját - fűzte hozzá.
Cristian Radulescu képviselő, a PD parlamenti frakciójának vezetője azonban a konferenciát követő sajtótájékoztatón kijelentette: a szakértő üzenete csupán összekuszálja a szálakat, hiszen olyan országokkal példálózik, amelyekben a kisebbségek helyzete különbözik a Romániai kisebbségekétől. Ezzel ellentétben Markó úgy értékelte: Bartole pontosító levele minden kételyt kizár, most már csak politikai akarat szükséges a kisebbségi törvénytervezet parlamenti elfogadásához.

MTI - fideszfrakcio.hu