Az amerikai képviselőház vizsgálóbizottsága szerint a kormány tehetetlenkedése késleltette az életmentő szükségintézkedések végrehajtását. A jelentés, amelyet szerdán hoznak nyilvánosságra, a mulasztások és hibák 90 esetét sorolja fel, amelyeket a szövetségi hatóságok elkövettek a Katrina hurrikán tavaly augusztus 29-i érkezését megelőző és követő napokban - írta a liberális fővárosi lap névtelenül nyilatkozó kongresszusi forrására hivatkozva.
A képviselőházon kívül a szenátus, valamint a Fehér Ház is vizsgálatot folytat az ország legdrágább természeti katasztrófájára adott hatósági válaszról, jelentéseiket az elkövetkező hetekben teszik közzé.
A bizottság mindenekelőtt az elnök vezető munkatársait, különösen az események mögött kullogó Michael Chertoff belbiztonsági minisztert hibáztatja, akinek tétlensége és téves helyzetértékelései következtében három napos késéssel vezényelték ki a szövetségi erőket, illetve indították el a szövetségi segélyeket a természeti csapás sújtotta Louisiana, Mississippi és Alabama államokba.
A jelentés szerint az amerikai fegyveres erők, a szövetségi katasztrófavédelmi hivatal (FEMA) igazgatója, Michael Brown és a FEMA helyi tisztségviselői egymással rivalizáló parancsnoki-irányítási láncot hoztak létre. George Bush elnök felgyorsíthatta volna a hatósági intézkedéseket, de nem tette meg, pedig neki volt egyedül lehetősége és jogköre arra, hogy kiitassa a bürokrácia útvesztőit és ellenállását.
A kormány nem tanulta meg szeptember 11-e leckéjét, a helyzetfelismerés hiánya és a széteső döntéshozatali mechanizmus szükségtelenül súlyosbította és elhúzta a Katrina borzalmait - következtet a jelentés.
MTI - fideszfrakcio.hu