fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egyetért a Fidesz az állami támogatások uniós reformjának tervével
2006. február 14., 07:44
Kevesebb, de jobb állami támogatást szeretne az Európai Parlament az Európai Unió tagországaiban - derült ki a témáról hétfőn este folytatott strasbourgi plenáris vitában, amelyben a magyar Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) egyebek között azt jelentette ki, hogy nem tartaná szerencsésnek, "ha az állami támogatásokról szóló vita lehetőséget adna az új tagállamok elleni politikai támadásokra."

Az Európai Bizottság elképzelése szerint az állami támogatás - amelyre a tagországok az EU éves költségvetésének több mint felét kitevő összeget költenek - a jövőben a lisszaboni stratégiának megfelelően a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés egyik eszköze lenne. Az EP-jelentés osztja ezt a nézetet, és kiemeli: "az állami támogatásoknak egyszerűnek, átláthatónak és hatásosnak kellene lenniük", és "mivel a piacgazdaság a leghatékonyabb módja a korlátozottan rendelkezésre álló erőforrások felosztásának (...), állami támogatást csak a legvégső esetben szabad alkalmazni". A jelentés szerint emellett "az állami támogatásnak mindig világosan meghatározott célokkal kell rendelkeznie, arányosnak kell lennie, és kiváltképp átmeneti jelleggel kell azt nyújtani", és "mivel az állami támogatást az adófizetők finanszírozzák, ezért azt felelősségteljesen, magas költséghatékonysággal kell felhasználni". A képviselők szerint ugyanakkor a szubvenció "előnyei jelentősen meghaladhatják a költségeket, ha az állami támogatást ésszerűen használják fel és alapos költség-haszon elemzéseket végeznek".

A jelentéstervezet azt is fontosnak tartja, hogy az állami támogatások "ne eredményezzék a verseny torzulását a tagállamok régiói között, és ne finanszírozzanak EU-n belüli áttelepüléseket, különösen olyanokat, amelyek az egyik régióban a másik előnyére bekövetkező munkahelyvesztésekkel járnának".

Becsey Zsolt felszólalásában egyetértett azzal, hogy egyszerűsíteni kell az eljárást adminisztratív szempontból, és erősíteni kell a támogatások átláthatóságát. Felhívta azonban a figyelmet, hogy "tudomásul kell venni, hogy a belső piacon vannak jelentősen elmaradott országok és régiók. Ezeknek viszont - pontosan a belső piac mélyítése érdekében - hosszabb adaptációra van szükségük." A Fidesz EP képviselője hozzátette: "nem tartanám szerencsésnek, ha az állami támogatásokról szóló vita lehetőséget adna az új tagállamok elleni politikai támadásokra. Ezek az új tagállamok már lényegesen csökkentették a támogatásaikat. E támogatások GDP-arányosan sem kirívóak, a valódi összehasonlítást jelentő euró/fő terén pedig alatta maradnak a fejlettebb tagállamokénak... Nem lenne szerencsés az sem, ha összefüggésbe hozná valaki az állami és az uniós támogatásokat a vállalatok delokációjával" - hangoztatta a magyar néppárti képviselő.

"A jól megcélzott, de mértéktartó támogatások megtartása indokolt és hasznos lehet, anélkül, hogy torzítaná a versenyt" - vélte Becsey Zsolt.


MTI - fideszfrakcio.hu