fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ne tüntetésekről szóljon a gazdatársadalom élete
2006. február 18., 21:10
Hajdú-Bihar megye 7. számú választókerületének megyei gyűlését tartották a Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek. A rendezvényen Örvendi László megyei gazdaköri elnök számvetést készített az elmúlt évről, míg Jakab István a mögöttünk lévő kormányzati ciklust értékelte az agrárium szemszögéből. Felszólalt Márton Attila, a térség fideszes országgyűlési képviselője is.

A házigazdák nevében felszólaló Márton Attila örömét fejezte ki amiatt, hogy szép számban gyűltek össze a gazdák. Másrészt szomorúságának adott hangot, mondván: a közös gondok, bajok hozták össze a gazdákat.

Magyar piac a magyar gazdáknak

Utalt a tavalyi gazdademonstrációra, amely megmutatta a gazdák erejét, s azt, hogy van megfelelő képviselőjük Jakab István személyében. A gazdatársadalmat az őt megillető pozícióba kell emelni, ehhez viszont változás szükséges - jelentett be Márton Attila. Majd hozzátette: ha ez bekövetkezik, akkor mindenki megkapja a neki járó uniós és nemzeti támogatást.
A magyar gazdáknak magyar piacra van szüksége ahhoz, hogy talpon maradjanak - hangsúlyozta a képviselő, ugyanis manapság a nagy áruházak polcait elárasztotta az élelmiszernek csúfolt szemét, míg a kiváló minőségű magyar termékek eladhatatlanok.

A gazdáknak kezükbe kell venni saját sorsukat!

Örvendi László számvetésében leszögezte: a gazdakörök ellátják érdekképviseleti feladatukat, a szaktanácsadás és kulturált szórakozás mellett jelen vannak a helyi önkormányzatokban és a megyei közgyűlésben is.
A gazdák elkeserítő tapasztalata vezetett az egy évvel ezelőtti három hétig tartó gazdatüntetéshez, amelyben több száz traktor vett részt a megye főbb útvonalain és a fővárosban. Elszántságuk és a tárgyalások megállapodásra kényszerítették a kormányzatot, azonban az ígéretek csak részben valósultak meg. A főváros lakossága megismerte és támogatta a gazdákat, minek következtében erősödött az együvé tartozás érzése.
Az uniós csatlakozás óta kirablás, kizsákmányolás, kiszámíthatatlan gazdálkodás, a támogatások késedelmes kifizetése következett be - mutatott rá az elnök. Az importliberalizáció miatt az országot szenny árasztotta el, miközben a magyar termékek felvásárlási ára az önköltség alatt van. A vidék a létbizonytalanság állapotába került, teljes csőd fenyeget a gazdálkodás minden területén. A tét óriási: a megmaradásunk! Ezért saját kezünkbe kell venni sorsunkat, mert a mostani választás az utolsó lehetőség talpon maradásunkra - húzta alá Örvendi László.

Gazdaprogramot felvállaló szövetségest várnak a gazdák

Jakab István országos Magosz elnök az idei kilátásokról csak körvonalazva szólt, mondván: ha elárulná, a kormányzat pár nap múlva bejelentené, hogy három és fél éve dolgoznak a program megvalósításán. Jakab István szerint a mostani kormányzat igen helytelenül elődje teljesítményével hasonlítja össze a sajátját. A Magosz elnöke viszont az ígéretekkel és azok megvalósulásával szembesíti a kormányt. Mint emlékeztetett, a négy évvel ezelőtti szocialista kampány arról szólt, hogy felvirágoztatják a vidéket, új munkahelyeket teremtenek, a családi gazdaságoknak nyújtott támogatásokat fenntartják, sőt kiterjesztik azokat. A sertésfelvásárlási árat felemelik 400 Ft/kg fölöttire - szólt a lózung. Az ígéretekkel szemben a szomorú valóság az, hogy négy év alatt sem sikerült elkészítenie a kormányzatnak a mezőgazdaság stratégiáját. A földet a választás részévé silányította a mai kormány, amikor Battonyán új földosztást ígért a miniszterelnök.
A Magosz legfontosabb követelésének a termőföld magyar kézben tartását, a földpiac európai uniós módon való szabályozását, az önkéntes szövetkezést, a piacvédelmet, a minőségellenőrzést, a gazdák érdekében kialakítandó intézményrendszert, illetve szaktanácsadást említette Jakab István.
A Magosz programját őszi kongresszusukon átnyújtották a Szövetség elnökének, akitől azt várják, a Kormányzás 2006 munkacsoporttal együttműködve beépíti azt a közös programba.
A felszólaló gazdák a bajok közt említették a támogatások késedelmes kifizetését. Igénylik továbbá új vadászati törvény megalkotását, a vadászati jog földbirtokhoz kötését, az alacsony felvásárlási árak miatt a direkt értékesítés engedélyezését, tanyák építésének felkarolását, az állami közraktárak termelők rendelkezésére bocsátását. Kovács Zsigmondné berettyóújfalui gazdaköri elnök drámainak nevezte a vidék kirablását. Mint mondta, az 50-es években padlássöprés folyt, ma pedig kihalnak az ólak, sorra zárják be a kispostákat, az óvodákat, iskolákat, a tejcsarnokokat, mert elnéptelenedik a vidék. "Ne a tüntetésekről szóljon a gazdák élete!" - kérte határozottan.

Kép és szöveg: Nyírő Gizella