fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bemutatták a Fidesz Új Budapest Tervét
2006. február 19., 18:04
Egy otthonosabb főváros kialakítására és többek között a 4-es és az 5-ös metró megépítésére tesz ígéretet a Fidesz budapesti kormányzati programja, amelyet a Polgári Kormányzás 2006 munkacsoport vasárnapi konferenciáján mutattak be. Az Új Budapest Terv célja, hogy otthonosabbá tegye Budapestet, amely az elmúlt tizenöt évben piszkosabb, kilátástalanabb és élhetetlenebb lett - hangsúlyozta Fürjes Balázs a Papp László Sportaréna konferenciatermében tartott tanácskozáson.

Fürjes Balázs elmondta: a program a fővárosi közlekedés rendbételére helyezi a hangsúlyt, ezért metró-, híd-, parkoló-, vasút-, és útprogramot készítettek. Közölte: ha a Fidesz alakíthat kormányt a választások után, akkor - budaörsi végállomással - megépítik a 4-es metrót, ennek befejezése után pedig azonnal megkezdik a ráckevei, a déli, a szentendrei és az északi HÉV vonalak földalatti összekötésével megvalósuló regionális vasút, az 5-ös metró megépítését. Hozzátette: egyszerre két metró építését nem bírja el a főváros, ugyanakkor arra van lehetőség, hogy uniós pénzek bevonásával rögtön a 4-es metró után megépüljön az 5-ös vonal. Ígéretet tett arra, hogy 2010-ig megépül az M0-ás északi hídja, valamint megkezdődik az aquincumi és az albertfalvai híd megvalósítása, de a programban szerepel egy budapesti gyaloghíd megépítése is. Mint mondta, a polgári kormány 2010-ig megháromszorozza a tömegközlekedési csomópontoknál az őrzött P+R parkolóhelyek számát, befejezi az M0-ás körgyűrűt, valamint a tervek között szerepel az elővárosi vasút bekapcsolása a fővárosi tömegközlekedésbe úgy, hogy egy bérlet legyen érvényes minden budapesti és a Pest megyei közlekedési hálózatra.
A program szerint megkezdődne az egész Budapestet lefedő kerékpárút-hálózat kiépítése is, valamint egyetlen városüzemeltető vállalat jönne létre, a jelenleg széttagolt struktúra helyett, hiszen a gáz, víz, csatorna üzletág évente több mint 12 milliárd forint nyereséget jelent a privatizátorok számára és nem a fővárost gazdagítja.
Fürjes Balázs kiemelte: a fővárosban meg kellene felezni a politikusok és a bürokráciában dolgozók számát, hiszen jelenleg az 1600 fővárosi javadalmazására 23 milliárd forint megy el évben, míg a 7500 köztisztviselő bére 65 milliárd forintot emészt fel. Ez utóbbi összegből két Duna-hidat lehetne megépíteni - jegyezte meg. Álláspontja szerint meg kell alkotni egy rendes közberuházási törvényt, és a legjelentősebb beruházásokat - a II. világháború előtti gyakorlathoz hasonlóan - projekttörvénnyel kellene elindítania az Országgyűlésnek, így a közösségi fejlesztéseket nem tudnák évekre ellehetetleníteni. Mint mondta, a főváros és a kormányzat együttműködési intézményeként helyre kell állítani a Fővárosi Közmunkák Tanácsát, bevonva az agglomerációs önkormányzatokat is.
Fürjes Balázs emellett javaslatot tett a várnegyed rekonstrukciójára, egy új kongresszusi központ felépítésére, és egy új múzeumi negyed kialakítására a Városliget mellett, ahová akár a Széchenyi Könyvtár is beköltözhetne. A politikus vázolt egy úgynevezett főtér programot is, amelynek lényege, hogy minden városrész, kerület központját rendbe kellene hozni. Fürjes Balázs szerint egy új városépítő tizenöt évet kell elkezdeni, bár a Fidesz politikusa megjegyezte: mi is követtünk el hibákat Budapesten, nem is kicsiket, de véleménye szerint nem azzal kell foglalkozni, hogy ki miben hibázott. Jelezte: márciusban - a Fidesz gazdasági konzultációjához hasonlóan - egy új szakmai konzultációt indítanak útjára a fővárosról. A politikus örömét fejezte ki, hogy a szocialisták ugyanazokkal a tervekkel álltak elő Budapestet illetően, mint a Fidesz, így szerinte az új polgári kormány élvezheti majd az ellenzék támogatását ebben az ügyben.

Cselovszki Zoltán, a Fidesz 2004-ben létrehozott Új Budapest Központjának vezetője arról beszélt: a programot a Nemzeti Konzultáció során elmondott vélemények is alakították. A konferencián kiosztották a programot összefoglaló színes kiadványt, amelyben látványtervekkel illusztrálva szerepelnek az Új Budapest Terv programpontjai. A Budapest újraegyesítése alcímet viselő tervben megfogalmazzák a szebb Budapest, az olcsóbb város, az európai szintű közlekedés, a panelfelújítás programját, valamint javaslatokat tesznek az egyablakos ügyintézés megvalósítására, valamint hajléktalanházak nyitására és az utcai koldulás megszüntetésére is. A látványtervek között szerepel például az átalakított Ferenciek tere, ahol parkokat és villamospályát alakítanának ki, az autósforgalmat pedig föld alá száműznék, míg a Nyugati téren a felüljáró tűnne el. Szintén terv a Duna-korzó meghosszabbítása a Parlamenttől a Nemzeti Színházig, és egy "Buda-korzó kialakítása az óbudai amfiteátrumtól az Erzsébet-hídig. A programban szerepel egy köztulajdonú parkoltató vállalat létrehozása, önkormányzati parkolóházak építése, valamint a belvárosi házak pincéinek parkolóvá történő átalakítása is.

MTI - fideszfrakcio.hu