A rendezvényen előadások hangzanak el a magyarországi éghajlatvédelmi politikáról, az Európai Unió többi országaiban már működő rendszer tapasztalatairól, a kibocsátás-kereskedelem gazdaságpolitikai és energiapolitikai jelentőségéről és a kibocsátási kvóták mértékét szabályozó Nemzeti Kiosztási Terv (nkt) aktuális állásáról.
Az éghajlatvédelmet szolgáló magyarországi kibocsátás-biznisz az EU emisszió-kereskedelmi rendszerén belül indul azt követően, hogy Brüsszel elfogadja a 2005-2007-es időszakra vonatkozó nkt-t.
Jelenleg az EU 25 tagállamából már csak hét országban nem működik a tavaly január elsejétől érvényes kibocsátás-kereskedelmi rendszer. A kvóta-biznisz ugyanakkor opciós üzletekkel már Magyarországon is folyik.
A rendszer alá tartozó 229 magyarországi létesítmény üzemeltetői a terv kihirdetésével szereznek majd tudomást arról, hogy pontosan mennyi kibocsátási egységgel gazdálkodhatnak. Amennyiben az adott cég a számára kiosztotthoz mérten kibocsátás-megtakarítást ér el, a különbséget értékesítheti más, az EU-ban működő cégnek, az előírtnál nagyobb szén-dioxid-kibocsátáshoz viszont kvótát kell vásárolnia ugyanezen a piacon.
Magyarországon a három évre érvényes, összesen 94,983 millió tonna kvóta döntő többségét a 20 megawattnál nagyobb kapacitású tüzelőberendezések, illetve az olajfinomítók, a vaskohászat, az acéltermelés és a cementgyártás kapja. A rendszerben uniós szinten mintegy 12 ezer cég vesz részt.
MTI - fideszfrakcio.hu