fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gázpiaci kilátások itthon és az EU-ban
2006. február 21., 08:43
Magyarországon az évtized végére várhatóan a jelenleginek több mint felére esik vissza a földgáz kitermelése, és az Európai Unió egészéhez hasonlóan nő az import függőség - mondta Molnár László, az Energia Központ Kht. ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium háttérintézményeként működő kht. ügyvezető igazgatója hozzátette: a földgázfelhasználásban 2010-re a jelenlegi 15-20 százalékról várhatóan 6-8 százalékra esik vissza a hazai kihozatal.

Magyarország függősége a gázimportban azért is nő, mert az erőművek és a fűtőművek, valamint a nagyfogyasztók a megfelelő technológia hiánya miatt nem képesek átállni más energiaforrásra. Ez egyébként nagyon drága lenne - tette hozzá Molnár László.

Véleménye szerint az EU-tól eltérően Magyarország továbbra is elsősorban az orosz gáztól függ majd. Molnár László szerint a stratégiai készletezésen túl a jelenleg 3,4 milliárd köbméter néveleges kapacitású kereskedelmi tárolók kapacitását is érdemes lenne növelni mintegy félmilliárd köbméterrel. A stratégiai tároló egyfajta politikai és kereskedelmi stabilitást ad majd a magyar gázpiacnak, főleg, ha az Európai Unió is részt vállal a finanszírozásban.

Az ügyvezető igazgató a konferencián elmondta: a magyarországi földgázfogyasztás nem kiugróan magas az Európai Unió átlagához képest. Az egy főre jutó fogyasztást tekintve a középmezőnyhöz tartozik Magyarország. A hazai energia mérlegben - Nyugat-Európához képest - a viszonylag alacsony benzinfelhasználás miatt magas, 40-45 százalék a földgázfelhasználás.

Az Európai Unióban 2030-ban a földgázimporttól való függés eléri a 80 százalékot a jelenlegi 51 százalék helyett. A mostani évi 300 milliárd köbméterről akkorra 640 milliárd köbméterre emelkedik az unióban a földgáz-felhasználás, az energiafelhasználáson belül pedig 25 százalékról 32 százalékra nő az aránya. Az importfüggőség növekedése alapvetően nem baj, ha a függőség növekedésének sebességét a hatékonyság növelésével fékezni lehet - tette hozzá az ügyvezető igazgató.

Molnár László szerint az EU-ban, ahol orosz, algériai és norvég földgázt importálnak, a kibontakozást a diverzifikált készletezés jelentheti. Magyarország a meglévő földgáztároló kapacitásával különleges helyzetben van - tette hozzá.

Az Energia Központ Kht. ügyvezető igazgatója kifejtette: új megoldást jelenthet a beszerzésben a cseppfolyós földgáz (LNG), amely globális termékké válva egységesítené a világpiacot. A megfelelő szállítóhajók akár 100 millió köbméter földgázt képesek szállítani, mínusz 160 Celsius-fokon 610-edére összenyomva. Az LNG nagy kockázatot is jelent, de nagyon hatékony technológia - magyarázta Molnár László. Rámutatott: Katar és Algéria már minden energiaipari profitját az LNG terminálok beruházására fordítja.


MTI - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Négyszázmillió tonna kitermelhető szén van a Mecsekben