A francia szakértő szerint az Egyesült Államok, Európa és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nem tudott oly módon elfogadható javaslatot tenni Teheránnak atomprogramja folytatására, amely lehetővé tette volna, hogy Irán emelt fővel lábaljon ki a válságból. A legradikálisabb érvek csak a nyugati és a muzulmán világ közti ellentétet szították tovább, s ezek után az iráni vezetők könnyen állították be magukat a nyugati demokráciák áldozatának. "A diplomáciai megoldást keresve, de a kezdetektől a legkeményebb módszerekkel fenyegetőzve kudarc esetére, a nemzetközi közösség felelős a párbeszéd megromlásáért, és ma ijedten konstatálja, hogy Irán dróton rángatja" - írja Courmont.
A fenyegetőzés és a válság az ENSZ Biztonsági Tanácsában való elkerülhetetlen megvitatása valójában Teherán érdekeit szolgálja: a válság egy olyan, az Észak-Koreával már aláírt megegyezéshez vezethet, amely kizárólag egy rezsim radikális megszólalásaira alapozva ismer el egy fenyegetettséget - véli a francia kutató, aki szerint egy ilyen megállapodás csak megerősítené Irán eltökéltségét arra, hogy a zsarolás és a világ folyamatos fenyegetése a tárgyalásnál megfelelőbb módszer a rezsim túlélésére.
A "zsarolás valódi mestere", Észak-Korea szeptember 19-én olyan szerződést írt alá Washingtonnal, amely egy feltételes nukleáris fenyegetés miatt biztonságpolitikai garanciákat, gazdasági és energetikai segélyt biztosít az országnak. A megegyezésben foglaltakat 2002 őszétől követelte Phenjan Washingtontól, amely sokáig mindazt elfogadhatatlannak tartotta - emlékeztet Courmont.
"A fenyegetés szélsőséges radikalizálódása olyan ügyes játék, amellyel a világ legszegényebb országainak a nemzetközi közösség támogatásával három év alatt sikerült a világ legnagyobb hatalmát rábírnia arra, hogy engedjen" - mutat rá a francia kutató.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnöknek a nemzetközi közösség által szigorúan elítélt radikális kijelentései olyan ügyes taktika részei a francia szakértő szerint, amely az Irán részéről érkező fenyegetés szintjét és egyben a rezsim követeléseit kívánja növelni. Ehhez az ország gáz- és olajkészlete szolgál igazi érvként.
MTI - fideszfrakcio.hu