fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Radikális lépéseket sürget a Bolyai Kezdeményező Bizottság a BBTE vezetése ellen
2006. február 22., 18:38
A magyar oktatók bojkottálják az Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) összes döntéshozó szervének munkáját, s ha ez nem vezet eredményre, a magyar közösség folyamodjon a polgári engedetlenség eszközeihez, a magyar tanárok közgyűlése vonja meg a bizalmat az egyetemi vezetéssel "kollaboráló" oktatóktól - követelte a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) szerdai közleményében.

Az önálló magyar karok és az önálló Bolyai egyetem létrehozásáért küzdő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács égisze alatt megalakult, oktatókat is tömörítő szerveződés a BBTE szenátusának hétfői döntésére reagált. Az egyetem legfőbb döntéshozó testülete megtagadta a magyar karokra vonatkozó kérvény érdembeni megvitatását, ehelyett olyan határozatot fogadott el, amely az egyetem multikulturális jellegének fejlesztését szorgalmazza, vagyis fenntartja a jelenlegi állapotot. Ez - amint a magyar tagozat vezetősége is elismerte - a magyar karok létrehozásának közvetett módon való elutasítását jelenti.
A BKB szerda este összeült, hogy megvitassa a szenátus hétfői ülése után kialakult helyzetet. Előtte azonban meglehetősen radikális hangvételű közleményt bocsátott ki. A Bodó Barna, Kovács Lehel és Hantz Péter által aláírt dokumentum szerint a BKB úgy látja, "hogy tizenöt évnyi eredménytelen tárgyalás után az erdélyi magyarság kifogyott a politikai eszközökből, és érdekei érvényesítése érdekében más módszerekhez kell folyamodnia." Megállapítják: "Európa legtöbb kisebbségének nem sikerült jogait tárgyalásos úton kivívnia, és hétfő dél óta úgy látjuk, ez az erdélyi magyarságnak sem fog sikerülni."
A bizottság ezért azt javasolja, hogy a magyar oktatók bojkottálják az egyetem összes döntéshozó szervének munkáját, és ha ez sem elégséges, a magyar közösség folyamodjon a polgári engedetlenség eszközeihez. Javasolják továbbá, hogy az "antidemokratikus egyetemi vezetéssel kollaboráló" oktatóktól a magyar tanárok közgyűlése vonja meg a bizalmat, mert ezek a "kollégák a magyar felsőoktatás fejlesztése ellen munkálkodnak, és saját érdekeiket a közösségi érdekeink fölé helyezik".
A közlemény aláírói azt javasolják a magyar államnak, hogy a bojkottot megtagadóktól vonjon meg minden pályázati úton folyósított támogatást. A Romániai Magyar Demokrata Szövetségtől (RMDSZ pedig azt kérik: a jelenlegi súlyos konfliktussal fenyegető helyzet kezelése érdekében vesse latba befolyását, hogy sürgős kormánydöntés szülessen a három kar létrehozásáról.
Eddig tehát két választási lehetőség került nyilvánosságra a Babes-Bolyai Tudományegyetem oktatói számára. Az egyik az egyetem vezetőségével való további együttműködés, a másik pedig az intézmény adminisztrációjának teljes bojkottálása. A döntés március 2-án várható, ugyanis erre az időpontra hívta össze az egyetem magyar tagozatának vezetősége a magyar oktatók közgyűlését.
Az MTI Kovács Leheltől, a BKB alelnökétől megtudta, hogy a bojkott milyen formáira is gondolt a testület. Eszerint a március 2-i közgyűlésen javasolni fogják a magyar tagozat jelenlegi vezetőségének visszahívását, és azt, hogy helyettük ne nevezzenek ki senkit. A BKB ülésein általában harminc oktató szokott részt venni, a BBTE-n viszont összesen 220-an tanítanak magyarul. Kovács szerint azonban eddig sokan csak hallgatólagosan szimpatizáltak a bizottság munkájával.

MTI - fideszfrakcio.hu