"Ha megszavazzák a kisebbségi törvénytervezetet a kormány által elfogadott formában, a felsorolt problémákat pontos szabályok alapján rendezni lehet majd. A tervezet szerint a kisebbségi közösségek képviselőinek beleszólásuk lesz az oktatásba, a médiába és a kulturális intézmények működésébe" - idézte Márton Árpádnak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi frakciója vezetőjének felszólalását a bukaresti napilap, hozzáfűzve, hogy a képviselő aggodalmának adott hangot a tervezet elfogadásának halogatása miatt.
A megbeszélést a nemzeti kisebbségek védelmét szavatoló keretegyezmény alkalmazását felügyelő konzultatív testület jelentése kapcsán tartották. Ez a romániai kisebbségvédelem helyzetét véleményezi. Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága és a konzultatív tanács által tavaly év végén készített jelentés kimondja: bár Romániában figyelemre méltó lépések történtek a kisebbségvédelem kérdésében, számos területen javítani kell ezt a folyamatot.
A jelentés arra is kitér, hogy a kisebbségi törvényt a keretegyezményhez kell igazítani. Az egyezmény 15. cikkelye lehetőséget ad arra, hogy a kisebbségek valóban részt vegyenek a döntéshozatalban és határozati joggal rendelkezzenek. "Pontosan ezt akarják kitöröltetni a (kormánykoalíciót egyik fő erejét alkotó) demokraták azzal, hogy folyton keresztbe tesznek a kisebbségi törvénynek. Nekik köszönhetően nem tudunk haladni, egy helyben toporgunk" - mondta Márton Árpád. Szerinte ez válaszlépést kíván az RMDSZ-képviselők részéről, akik ettől fogva nem fogják feltétel nélkül támogatni a PD kezdeményezéseit. A honatya ezzel a képviselőház jogi, emberjogi és oktatási bizottságának kedd esti ülésére utalt, amelyen a kisebbségi törvénytervezetről folytatott egyeztetés eredménytelenül zárult.
Akkor éppen a múlt hétről elnapolt 2. cikkely vitájára került volna sor, amely a kisebbségek államalkotó szerepét rögzíti. Az előzetes tárgyaláson a Demokrata Párt (PD) módosító indítvánnyal állt elő, amelyet az RMDSZ el is tudott volna fogadni, mert a lényegen nem változtatott - mondta az ÚMSZ-nek Varga Attila, a képviselőház emberjogi bizottságának alelnöke.
A tárgyalásokat azonban megzavarta Valeriu Tabara demokrata képviselő (aki korábban a szélsőségesen nacionalista Román Nemzeti Egységpártból lépett át a demokraták soraiba, a tud.). Azt javasolta, hogy a kisebbségek államalkotó szerepére vonatkozó 2. cikkely előtt egyeztessenek a kisebbségek meghatározására vonatkozó 3. cikkelyről. Továbbá azt indítványozta, hogy a cikkely szövegeként emeljék be a tervezetbe az 1993-ban kiadott, 1201-es ET-ajánlást, amely ellen annak idején az általa vezetett Román Nemzeti Egységpárt hadakozott a leghevesebben.
"Szerintem a javaslat csak azt a célt szolgálta, hogy összezavarja a törvényhozói munkát, hiszen egy ajánlást nem lehet egy az egyben beépíteni, hanem át kell alakítani jogi normává" - kommentálta Varga Attila. A kialakult nézeteltérések miatt a bizottsági ülést berekesztették, a tárgyalásokat várhatóan jövő kedden folytatják.
MTI - fideszfrakcio.hu