fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Márton Attila: A sikerpropaganda ellenére az önkormányzatok a túlélésért harcolnak
2006. február 23., 11:09
A mögöttünk hagyott négy évről elmondható, a kormányzati sikerpropaganda ellenére folyamatosan nehezedő gazdasági környezetben kellett dolgoznunk. Mára eljutottunk oda, hogy néhány kivételezett településtől eltekintve, az önkormányzatok nem a fejlesztéseken törik a fejüket, hanem a túlélésen, a mindennapi feladatok problémamentes ellátásán gondolkodnak - mondta el ciklusösszegzésében Márton Attila, Hajdú-Bihar megye 7-es számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője.

Lassan két parlamenti ciklussal a háta mögött, milyennek ítéli meg kormánypárti listás, illetve ellenzéki egyéni képviselői munkáját?

Más volt a helyzet, mert más volt a pozíció az első ciklusban, illetve most az ellenzék soraiban. Egyébként az egyéni és listás képviselet között nincs különbség. Ugyanúgy dolgoztam '98 és 2002 között is, talán ezért győzhettem 2002-ben egyéniben. Visszatekintve az elmúlt nyolc évre, azt mondhatom, az első ciklus a komoly feladatok mellett új korszakot is jelentett, új teendőkkel kellett szembesülnöm. A mostani négy évben az előző ciklus tapasztalataival gazdagabban mentem a Tisztelt Házba. Ez nagy segítséget nyújtott a napi feladatokban való eligazodásban, a körzet programjainak a felkarolásában.

Milyen gyakorlati tapasztalatokat gyűjtött választókerületében, hiszen ahogy ismerem, gyakran megfordult a 12 településen?

A mögöttünk hagyott négy évről elmondható, a kormányzati sikerpropaganda ellenére folyamatosan nehezülő gazdasági környezetben kellett dolgoznunk. Mára eljutottunk oda, hogy néhány kivételezett településtől eltekintve, az önkormányzatok nem a fejlesztéseken törik a fejüket, hanem a túlélésen, a mindennapi feladatok problémamentes ellátásán gondolkodnak. Energiájuk nagy részét a túlélésért való küzdelem, nem pedig a fejlesztési tervek kidolgozása köti le. Ez jelen van napi kapcsolataimban is, hiszen egyre többen keresnek fel anyagi gondjaik megoldása érdekében. Egy jellemző példa: a 12 település közül mára 11 önhibáján kívül hátrányos helyzetű - ÖNHIKI-s - egyedül Hajdúszoboszló áll meg a saját lábán! Ez a tény már rövidtávon is katasztrofális következményekkel jár!

Az elmondottak ellenére sikerült-e a jó értelemben vett lobbi tevékenységét érvényesíteni a körzete számára?

Nehéz kérdés. A kormány az ilyen esetekben mindent a saját érdemeinek tekint. Tény, ha a fejlesztéseket nézzük, valóban a jelenlegi kormányzat utalta ki az összegeket. Ha azonban az előkészítő munkát vesszük alapul, akkor büszkén mondhatom el, hogy csak az elmúlt másfél évben több mint száz sikeres önkormányzati pályázat volt a körzetben, amelyben 240 millió forint fölötti összeget nyertek el a települések. Ezek olyan programok, amelyekben a települések vezetői a segítségemet kérték, valamint szakmai stábom munkáját vették igénybe. Ez konkrétan a pályázatírást, a szakmai előkészítést, anyaggyűjtést jelentette. Így sikerült például sok településen több mint 100 dolgozót foglalkoztató közmunkaprogramot beindítani.

Milyen gondokkal szembesült az elmúlt négy évben?

Legnagyobb probléma a munkanélküliség, ami által az emberek megélhetése került veszélybe. Az elmúlt időszakban a kormány nem nyújtott megfelelő segítséget a munkahelyteremtéshez, illetve a meglévők megtartásához. Derecskén magas a vállalkozók száma, akiknek a helyzete folyamatosan romlott az elmúlt ciklusban. A kormány adópolitikája miatt drasztikusan megnőtt a körbetartozások száma, aminek következtében a vállalkozók nem jutnak időben hozzá a pénzükhöz. Ami a családi gazdálkodókat illeti, mostanában úgy fogalmazhatunk, a mezőgazdaságból csak próbálnak megélni az érintettek, ugyanis a jövedelmezőség folyamatosan csökken. Egyre nehezebben, vagy csak nyomott áron találnak piacot terményeiknek a gazdák. Hiába a kormány fennhangon hirdetett mezőgazdasági támogatási rendszere, a gazdák szinte már csak a fennmaradásukért küzdenek. Hibás az a gazdaságpolitika, amelyet a kormány folytat, hiszen az csak a vállalkozók és a családi gazdálkodók eladósodásához vezet, ami előbb vagy utóbb a családok ellehetetlenedését vetíti előre. Derecske égető problémája még a 47-es főútvonal várost átszelő szakasza. A közelmúltban kiszivárgott szakmai információk alapján a kormány 2015-ig nem kívánja megépíteni az M35 és M47 gyorsforgalmú utat, a tervek jelenleg csak 2x1 sávos útra készülnek. Ebből látható, ha a szociál-liberális kormány marad, Derecske közlekedési gondjai egyhamar nem oldódnak meg.

A Fidesz győzelme és az Ön megválasztása esetén milyen tervek megvalósítását szorgalmazza Derecskén, illetve a kistérségben?

Az elkövetkező 15-20 év fejlesztéseiben és fejlődésében meghatározóak lesznek a kistérségek, hiszen az európai uniós források megszerzésének alappillérei a kistérségi programok lesznek. Tudjuk jól, hogy a jelenlegi kistérségi felosztás központi politikai kijelölés alapján történt. Meghatározó feladat lesz tehát, hogy Derecske történelmi hagyományainak, infrastrukturális és gazdasági fejlettségének megfelelő súlyú szerepet kapjon az elkövetkező időkben. Ha a város visszanyeri egykori jelentőségét, akkor megfelelő szerepet játszhat a fejlesztésekben, hiszen az Európai Unió fejlesztési pénzei is rendelkezésre állnak majd. Ehhez azonban olyan városvezetésre is szükség van, amely tud élni a lehetőséggel és legalább annyira nyitott az összefogásra és az együttműködésre, mint jómagam.

Kép és szöveg: Nyírő Gizella

fideszfrakcio.hu