fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Markó új egyetemet alapítana
2006. február 24., 17:05
A jelenleg magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemeken kívül egy újabb felsőoktatási intézményt kell létrehozni azért, hogy a romániai magyarság önálló állami magyar egyetemmel rendelkezzen - fejtette ki pénteken Kolozsváron Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a román kormány miniszterelnök-helyettese.

A politikus kolozsvári sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére kifejtette: nem a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) román állami oktatási intézménnyé válásával kell megoldani a romániai magyarság önálló egyetemre vonatkozó igényét, hanem a jelenleg működő egyetemek mellett egy új, önálló magyar tannyelvű felsőoktatási intézményt kell létrehozni. Markó szükségesnek mondta, hogy az EMTE akkreditálása után valóra váltsák a tavaly októberi együttes román-magyar kormányülésen megszületett kötelezettség vállalást, miszerint Magyarország mellett a román állam is biztosítson finanszírozást a magánegyetemnek.
Ez fontos intézkedés lenne, de nem tenné semmissé azt az igényt, hogy legyen a romániai magyarságnak saját önálló állami egyeteme - mondta Markó, aki a Bolyai Egyetem kapcsán megjegyezte: "valószínűleg nem lehet újraalapítani azt, ami volt".
Markó Béla már tavaly is elmondta, hogy az önálló magyar állami egyetem létrehozását nem feltétlenül a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem kettéválasztásával kell megvalósítani.
A BBTE-n tervezett három önálló magyar kar kapcsán - amelyek létrehozását az egyetem szenátusa február 20-án közvetett módon elutasította - Markó Béla kifejtette: sokat remélt a BTTE román és magyar oktatóinak párbeszédétől, akik azonban nem jutottak eredményre atekintetben, hogy hogyan képzelik el az egyetem jövőjét.
Markó szerint a magyar karok létrehozására vonatkozó igény tisztességes, ehhez ragaszkodni kell. Ugyanakkor a Bolyai Kezdeményező Bizottságnak (BKB) az egyetem adminisztrációjának bojkottjára vonatkozó javaslata kapcsán kifejtette: nem ért egyet az olyan elképzelésekkel, amelyek "kockára tennék az oktatás jó menetét".
Markó megállapította: a kisebbségi törvénytervezet vitája miatt is feszültté vált a romániai politikai élet az etnikumközi viszonyok szempontjából, a magyarokat érintő támadások pedig kiábrándítják a romániai magyarságot. Ennek ellenére nem szabad lemondani a politikai eszközökről - mondta. A feszült hangulat miatt kételyeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az RMDSZ a közeljövőben kormányhatározattal segíthetne a magyar karok létrehozásában. Emlékeztetett, hogy folyamatban van a tanügyi törvény módosítása, amely lehetővé tehetné, hogy kisebbségi egyetemek és karok létrehozása a kormány hatáskörébe tartozzon. Hozzátette: a kisebbségi törvénytervezet elfogadása is közvetett módon ezt a folyamatot segítené elő.
Közben a BKB és a BBTE folytatja a nyilatkozatháborút a magyar karok kapcsán. Az önálló struktúrákért küzdő szerveződés vezetői pénteki sajtótájékoztatójukon kifejtették, hogy a BKB vezetőit az egyetem fizetéscsökkentéssel és szakmai ellehetetlenítésre tett törekvésekkel próbálja elbátortalanítani. A BBTE viszont "félretájékoztatás útján történő manipulálással" vádolja a kezdeményező bizottságot, amely az elmúlt hetekben több nemzetközi sajtótájékoztatót tartott és európai politikusoknál lobbizott, kérve a Bolyai Egyetem és a magyar karok létrehozását.

MTI - fideszfrakcio.hu