fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sopron városa maga üzletel a jogalkotással?
2006. február 27., 11:21
A soproni önkormányzat újraalkotja és módosítja a "Lövérek-rendeletét", hogy lakásokká minősíthesse át a Lövér körúti apartmanház üdülőit, amelyeket nem tudnak eladni, mert a vevő sem kedvezményes kölcsönt, sem szociálpolitikai kedvezményt nem vehet igénybe, ráadásul a tulajdonosnak idegenforgalmi adót és magasabb illetéket is kell fizetnie. Így nem csoda, hogy eddig a hetvenkettő apartmanból csak tizenkettőt sikerült értékesíteni. A tervezett rendeletmódosítás célja az is, hogy a Felsőlövér úti egykori élelmiszerbolt helyén üzletek és lakások épülhessenek.

A Sopron Holding megvásárolta azt a kft.-t, amely a Lövér körút 33. szám alatti apartmanház tulajdonosa volt. Az adásvételre - 800 millió forint értékben - került sor. A soproni önkormányzat ,,az akciótól" 150-180 millió hasznot remél a város. (Kisalföld 2006. február 11. "Kijátsszák a Lövér-rendeletet?")
Mágel Ágost, a Fidesz helyi önkormányzati képviselője, a tulajdonosi bizottság tagja szerint ,, a városvezetés legújabb bonyolult, botrányos ingatlan ügyletéről van szó."
Mágel Ágost elmondta: a Fidesz a leghatározottabban ellenzi, hogy a város 800 millió forint adósságból apartman házat vegyen a Lőver körút 33-ban. Az egész ügyletet a város számára rendkívül előnytelen. Az ár, az érték, az üzleti kockázat vitathatóan aránylik egymáshoz.
Elfogadhatatlan, hogy az egyébként eladósodott város ilyen drágán újabb, kockázatos ingatlanügybe bonyolódjék.
- Nem értjük, hogy miért kell az adófizető soproni polgárok pénzét kockáztatni - mondta a képviselő, aki rámutatott:
- Az adásvétel másik vetülete közjogi természetű, azaz feltételezi, hogy a város úgy alakítja építési rendeletét, hogy telektulajdonosként jól járjon.
A Fidesz a lehatározottabban ellenzi, hogy a Lőverek-rendeletet a városvezetés erre az ingatlanára úgy módosítsa, hogy ezáltal mintegy üzleteljen a jogszabályalkotással.
Ez az eljárás magas szintű jogszabályokkal, jogelvekkel ellentétes. A város rendeletalkotási jogával a város nem üzletelhet.
Ha ez bekövetkezne, méltán váltaná ki a természetes jogérzékű emberek felháborodását.
Mit szóljon ezek után az a több ezer lőveri tulajdonos polgár, aki jogkövető emberként tudomásul vette, hogy nem építkezhetett, nem változtathatott az ingatlanán, mert az ő ingatlanán ezt nem engedte a rendeletalkotó városvezetés, miközben a saját telkén a városvezetés játszik a rendeletalkotással.
- A több, mint 10 éve elfogadott lőveri alaprendelet többszöri módosításon ment keresztül, ez a változtatás azon tulajdonosok érdekét is sérti, akik a szigorú szabályozást elfogadták és betartották.
Amit egyiknek lehet, a másik ingatlantulajdonosnak nem lehet?
Hol van itt az egyenlő elbánás?
Hova vezet ez? Ezt a gondolkodásmódot, ezt az eljárást a Fidesz a becsületes, jogkövető polgárok nevében visszautasítja - fejtette ki Mágel Ágost.

(v)