1990-ben a Leningrádi Állami Egyetem rektorának nemzetközi kérdésekben illetékes munkatársa, majd a városi tanács elnöke, a liberális Anatolij Szobcsak tanácsadója lett. 1991 júniusától a szentpétervári polgármesteri hivatal külügyi bizottságának elnöke, emellett 1994-től 1996-ig a szentpétervári önkormányzat elnökének első helyettese is volt.
1996 augusztusától Borisz Jelcin orosz államfő közvetlen környezetében dolgozott, 1997 márciusától mint az államfői adminisztráció vezetőjének helyettese és az államfői ellenőrzési főigazgatóság vezetője, 1998 májusától pedig mint az elnöki adminisztráció vezetőjének első helyettese. 1998 júliusában az Orosz Föderáció Szövetségi Biztonsági Szolgálatának igazgatójává nevezték ki, egyidejűleg 1999 márciusától a Nemzetbiztonsági Tanács titkári posztját is betöltötte.
Szergej Sztyepasin kormányfő menesztésekor, 1999. augusztus 9-én Borisz Jelcin államfő első miniszterelnök-helyettessé, egyben ügyvezető miniszterelnökké nevezte ki, s államfői örököseként is megnevezte. 1999. augusztus 15-én a duma kormányfővé választotta Putyint.
Amikor 1999. december 31-én Borisz Jelcin államfői lemondott tisztségéről, Vlagyimir Putyin kormányfőt bízta meg az ügyvezető elnöki teendők ellátásával. A 2000. márciusi elnökválasztáson Putyin nagy többséggel, a szavazatok 52,94 százalékával lett államfő, több mint 23 százalékot verve a második helyezett kommunista Zjuganovra.
Négy év múlva, 2004 márciusában ismét fölényesen (a voksok 71,31 százalékával) lett államelnök, ebbéli minőségében a fegyveres erők főparancsnoka és az Államtanács elnöke.
Vlagyimir Putyin nős, felesége, Ljudmila Alekszandrovna a leningrádi egyetem bölcsészettudományi karán végzett, s stewardessként, később tanárként dolgozott. Két lányuk van, a 21 éves Marija és a 20 éves Katyerina.
Putyin 1996 óta a közgazdasági tudományok kandidátusa, németül és angolul beszél. Kedvenc sportja a szambo, amely a cselgáncs és a birkózás sajátos orosz keveréke.
MTI - fideszfrakcio.hu