Az EU az ezt bejelentő közleményben egyebek között hangoztatta, hogy a támogatással szeretné előkészíteni és megkönnyíteni az uniós joganyag teljes alkalmazását a szigeten, ha annak politikai problémája megoldódik. Törökország ugyanakkor - a Financial Times című brit napilap aznap írása szerint - nem elégedett a döntéssel, "újabb nehézségekre" figyelmeztette Brüsszelt. Ankara azt szerette volna, ha az infrastruktúra és a segély kérdését egy nagyobb csomag részeként, a közvetlen kereskedelmet is lehetővé tevő intézkedésekkel együtt kezelték volna.
Cipruson 1974 óta teljesen külön él a görög és a török közösség, az északi török rész gyakorlatilag nem is tagja az EU-nak, miután a tavalyelőtti bővítésig a megosztottság problémáját nem sikerült rendezni. Az osztrák EU-elnökség szerint a mostani egyezséggel Brüsszel egy roppant nehéz lépésen van túl. Ez az első lényegi támogatás, amelyet az unió nyújt az északi résznek Ciprus EU-taggá válása óta.
Az ügy bonyolíthatja az EU és Törökország között elindított csatlakozási tárgyalásokat is, amelyek hamarosan az érdemi megbeszélések fázisába jutnak a joganyagok összehasonlításának időszaka után. Törökországgal tavaly ősszel kezdődött meg a tárgyalások kezdeti szakasza, de a megbeszélésekkel kapcsolatban Ciprusnak vétójoga van.
Az EU-török tárgyalások befejeződését legkorábban a jövő évtized második felére várják, és Brüsszelben bíznak abban, hogy Észak-Ciprus ügye addig megoldódik.
MTI - fideszfrakcio.hu