A hivatalos közlemény szerint a belgrádi hatóságoknak teljes mértékben együtt kell működniük a hágai nemzetközi bírósággal, hogy ne szakadjanak meg a tárgyalások a társulási és stabilitási egyezményről. Már pedig Carla del Ponte hágai főügyész legfrissebb jelentése szerint az együttműködés kívánnivalót hagy maga után. Ezért az unió külügyminiszteri tanácsa hivatalosan ismét együttműködésre szólítja fel Belgrádot a hágai nemzetközi bírósággal. A hivatalos szövegben nincs határidő, vagyis Belgrád proforma nem kapott ultimátumot, de ha március végén, április elején Mladics még mindig szabadlábon lesz, aligha képzelhető el, hogy sor kerüljön a társulási egyezményről zajló tárgyalássorozat következő, árpilis 5-i fordulójára.
Az már mindenki számára világos, hogy összefüggés van a Szerbia EU-társulási megállapodásáról szóló tárgyalások és Belgrádnak a hágai nemzetközi bírósággal mutatott együttműködési készsége között - vélekedett az uniós külügyminiszterek mai találkozóján Brüsszelben tartózkodó Steinmeier.
Hasonlóan fogalmazott a holland és a luxemburgi külügyek irányítója, Bernard Bot és Jean Asselborn is: ők is elutasították az ultimátum gondolatát. Asselborn úgy nyilatkozott Brüsszelbe érkeztekor, hogy a tárgyalásokat addig nem lehet befejezni, amíg Ratko Mladicsot és a szintén háborús bűnökkel gyanúsított szerb politikust, Radovan Karadzicsot át nem adták a hágai bíróságnak. Az EU-elnökséget ellátó bécsi kormány külügyminiszter asszonya, Ursula Plassnik kijelentette: "egyértelmű üzenetet" küldenek Belgrádnak.
Az elmúlt hetekben már olyan hírek keringtek, melyek szerint Brüsszel már ultimátumot küldött Belgrádnak, ezeket azonban cáfolták. Hasonlóan hamisnak bizonyultak azok a híresztelések is, melyek szerint Mladicsot már letartóztatták.
Keresztes Lajos MNO
fideszfrakcio.hu