A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) kifejezetten "alsóházi bojkottról" ír. Emlékeztet: két hete egy tapodtat sem mozdult előre a kisebbségi törvény a képviselőházban. A szakbizottságok (tanügyi, jogi és emberi jogi) ülését kedden felfüggesztették, mielőtt a vita elkezdődhetett volna. A múlt heti munka pedig abban állt, hogy a képviselők néhány cikkely újraszámozásáról döntöttek. A mostani vitán a Nagy-Románia Pártnak (PRM) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) sikerült elérnie a törvény késleltetését, főleg eljárási okokra hivatkozva.
Az erdélyi Krónika emlékeztet, hogy immár harmadik alkalommal ült össze a három bizottság kizárólag a kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet megvitatására, hogy majd a három testület képviselői egy közös jelentésben foglaljanak állást a jogszabály kapcsán. Az első ülésen sikerült is elfogadniuk a tervezet címét és első szakaszát a kormány által beterjesztett formában, ám azóta nem sikerült egyetlen passzus kapcsán sem megegyezniük. A múlt héten egyébként a koalícióban helyet foglaló demokraták akadékoskodása miatt nem tudtak továbblépni, a legújabb vitában az ellenzék pártjai "tettek keresztbe".
Az ÚMSZ tudósítása szerint rögtön az ülés elkezdése után a demokrata párti Valeriu Tabara javasolta a kisebbségek meghatározását tartalmazó 3. cikkely behelyettesítését az Európa Tanács 1201. ajánlásának idevágó passzusával. Ekkor úgy tűnt, érdemi vita veszi kezdetét.
Varga Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője a kisebbségek meghatározása kapcsán érvként terjesztette elő a román külügyminisztérium kiadványait, amelyek a más országokban élő román ajkúakat közösségként határozzák meg. Hozzátette: ha ez a szomszédos országok esetében alkalmazható, akkor érvényesíthető a romániai joggyakorlatban is. A tartalmi vitát azonban csakhamar eljárásbeli huzavona követte.
MTI - fideszfrakcio.hu