fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Gozsdu-vagyon problémája alapjaiban rengeti meg a román kormányt?
2006. március 2., 10:37
A bukaresti Ziua napilap, amely hetek óta valóságos hadjáratot folytat a magyar-román közös Gozsdu Közalapítványról szóló államközi szerződés ellen, ezen a napon is egész újságoldalt szentelt a témának. Ezúttal is élesen támadja a román külügyminisztériumot, személyesen Mihai Razvan Ungureanu külügyminisztert, aki - mint írja az újság - hiányzott a kérdéssel kapcsolatos parlamenti vitákról.

"Jóllehet a központi tömegtájékoztatási eszközök nem figyeltek fel rá különösebben, a "Gozsdu-üggyel" összefüggő problémarendszer a levegőbe röpítheti a Tariceanu-kormányt" - írja a lap. Emlékeztet: e kormányt eddig már több fórumon is felelősnek nevezték abban, hogy hazaárulásnak minősíthető hiba történhet ebben az ügyben.

Egy keretes írásban a Ziua egy szélsőségesen nacionalista politikust idéz, mégpedig Aurelian Pavelescut, aki egyik megnyilatkozásában kifejezetten "korrupciógyanús" ügyletnek nevezte a román-magyar államközi egyezményt. Ez utóbbit Pavelescu "becsapásnak" minősíti, és figyelmeztetett: ha a román parlament elfogadja az egyezményt ratifikáló kormányrendeletet, egyenesen az országos korrupcióellenes ügyosztályhoz (DNS) fordul.

A lap külön interjút készített Sofronie püspökkel, a Magyarországi Román Ortodox Egyházmegye gyulai székhelyű vezetőjével. A főpap nehezményezi, hogy a román külügyminisztérium az egyezmény megkötése előtt egyáltalán nem konzultált e témában az ortodox egyházzal, kész tények elé állította. Elmondta: ő személy szerint nem ismeri el igazi Gozsdu-alapítványnak az egyezmény szerint létrehozandó közös Gozsdu Közalapítványt.

Csaknem egész oldalt betöltő anyagot közölt csütörtökön a Jurnalul National is. A bukaresti napilap már az első oldal főcímében azt írja: A Gozsdu-örökséget "szabályosan" veszítették el. A belső oldalon folytatódó írás azt fejtegeti: a Gozsdu-vagyont a románok úgy veszítették el, hogy papír szerint minden szabályosan történt a román-magyar egyezmény megkötését illetően. Ennek az egyezménynek az életbe léptetésével, azzal, hogy a Romániában egyébként már létező Gozsdu-alapítványt megillető javakat átengedte (Magyarországnak), Románia de facto elismerte a magyarországi 1952-es államosítást - írja a lap.


MTI - fideszfrakcio.hu