fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elég volt már a háborúskodásból
2002. október 22., 10:25
Két hétig nem megy be a városházára a megyei jogú Vásárhely frissen megválasztott első embere. Lázár Jánossal - többek között - arról beszélgettünk: a konfliktusok helyett kompromisszumot akar a közgyűlésben, tanulva az előző tizenkét év tapasztalataiból.

Megválasztása napján azt nyilatkozta lapunknak, hogy minden vásárhelyi polgármestere akar lenni. Mit jelent ez?

Véget ért a kampány, így akiket megválasztottak, azoknak mindenkit képviselniük kell, azaz mindenki polgármesterének kell lennem. Már nem azt kell keresni, ami elválaszt bennünket, hanem azt, ami összeköt. Azaz nem a múlton kell rágódni, hiszen a munkás hétköznapok következnek, és ezeken nagy összefogásra van szükség, a város fejlődése érdekében.

Megmarad-e a Vásárhely megosztottsága?

A képviselő-testületben helyet kapott erők idézik az 1998-as állapotokat, rajtuk múlik, hogy az 1999-ben eltévesztett utat hogyan folytatják tovább. Ez a választás azonban az 1990-eshez hasonló, hiszen olyan történelmi lehetőséget kap a város, hogy csökkenhet a megosztottsága. Bízom abban, hogy nyugodtabb légkörű, békésebb, konstruktív vitára kész közgyűlés áll fel. A háborúból elég volt Vásárhelyen. Még az új testület megalakulása előtt egyeztetni szeretnék valamennyi politikai erővel arról, milyen szerepet képzel a közgyűlésben magának. Itt van a lehetősége annak, hogy változtatni lehessen a stíluson, a hangvételen, s a folyamatosság mellett megújulás is jellemezze a közéletet. Ennek érdekében gesztus értékű és tartalmi lépéseket is teszek.

Milyeneket?

A képviselő-testület munkájába, a döntéshozatalba be kell vonni valamennyi jelen lévő erőt, konfliktusok helyett kompromisszumokra van szükség. Az elmúlt korszakban előzetes egyeztetéssel jó néhány vitás kérdést ki lehetett volna zárni. Bízom benne, hogy nem pártpolitikai szempontok vagy személyes bosszúvágy fogja vezérelni a testület tagjait.

Nem az ön győzelme esetére ígértek segítséget a kormány tagjai. Milyen jövő vár a városra?

A politikában nincs olyan, hogy soha. Bízom abban, hogy Vásárhely kivételes helyzete - a tény, hogy a lakosság 60 százaléka a jobboldalra szavazott - könnyíti majd a munkát, és alkalmat adunk a kormánynak, hogy bebizonyítsa: az ellenzéki irányítású városokat is támogatja. Nagy lehetőségeim lesznek a parlamentben is, hogy az érdekeinket képviseljem. Új tárgyalásokat kezdeményezünk a sportminisztériummal, az uszoda ügyében. A többi nagyberuházás rendben folyik. Az első év legfontosabb feladata ezek befejezése, az önkormányzat gazdasági struktúrájának átalakítása, azért, hogy csökkentsük a működési költségeket, átcsoportosítva a felszabaduló erőket a fejlesztésekre.

Minek tudható be a választások napján, illetve azóta jelentkező visszafogottsága? Például az, hogy nem kíván bemenni a városházára?

Az eskütétel időpontjáig valóban nem megyek be a hivatalba. Almási és Csorba alpolgármester közreműködésével szigorú rend szerinti átadás-átvételt szeretnék, pontos pénzügyi elszámolással. Év végéig kívánok a végére érni a szükséges szervezeti és személyi változásoknak, valamint a gazdasági racionalizálásnak.

Korom András, Délmagyarország ; Foto: Tésik Attila