fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Devizahitelek: kockázat a forintválság árnyában
2006. március 6., 10:46
Elemzők továbbra is aggasztónak látják, hogy emelkedhetnek a devizahitel-adósok terhei. Hosszabb futamidejű lakáshitelnél százezer forintos lehet a többletkiadás. A napokban a Goldman Sachs befektetői csoport nem zárta ki a forintválság lehetőségét.

Érzékelhetően emelkedhetnek a következő években a hazai devizahitel-adósok terhei - aggódnak az elemzők. Úgy látják, hogy a gyengülő forint, az euró és a svájci frank kamatának emelkedése, valamint a nemzetközi befekteti hangulat romlása futamidőtől és hitelösszegtől függően jelentősen megnövelheti a havi törlesztőrészleteket - írja a Napi Gazdaság.

Az Erste Bank várakozásai szerint a jelenleg 2,5 százalékos eurókamat 3,25 százalékon stabilizálódhat a következő években, a frank március közepén várhatóan 1,25 százalékra emelkedő kamata pedig 2-2,25 százalék körül állapodhat meg. Forián Szabó Gergely, a CA IB vezető elemzője elmondta: huszonöt bázispontos kamatnövekedés néhány száz forinttal drágíthatja a törlesztőrészleteket. A lakáshiteleknél jellemző hosszabb, 15-20 éves futamidőnél azonban összességében már ez is százezer forintos többletkiadássá nőheti ki magát. A finanszírozók egy ideig persze lenyelik a kamatkülönbözetet, különösen ha éles a verseny, hosszabb távon azonban mindenképpen továbbhárítják az ügyfelekre.

Ha bedől a forint...
Mindez eltörpülne azonban egy esetleges masszívabb forintgyengülés várható hatásai mellett. Ennek pedig igen nagy a valószínűsége. "Véget ért a kegyelmi időszak, amikor súlyos belső és külső egyensúlyhiány mellett maradt stabil a forint" - hívja fel a figyelmet a jelenlegi helyzet tarthatatlanságára Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője. "A piac előbb-utóbb büntetni fog, ez pedig markáns gyengülést jelenthet" - teszi hozzá. A Raiffeisen Bank az év végére 260 forint/euró körüli árfolyamot vár (jelenleg 254 körül alakul a kurzus), más elemzők azonban a 265, sőt a 270 forint/eurós árfolyamot sem tartják elképzelhetetlennek. Az elmúlt napok némi ízelítőt adtak ebből: az euró több mint két forintot erősödött a bankközi devizapiacon.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, nem zárta ki a forintválság lehetőségét pénteki elemzésében a Goldman Sachs befektetői csoport, melynek elemzői szerint nem valószínű, hogy a jelenlegi "egyensúlyozó mutatvány" folytatható, ha pedig a választások után nem történik javulás a költségvetésben, előbb-utóbb kialakul a valutaválság. A cég szerint a 2006-os költségvetési hiány valós mérete "valószínűleg sok piaci szereplőt meg fog lepni", és megvan a kockázata a kétszámjegyű százalékos hiánynak. A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) devizastratégája elemzésében szintén rámutatott: leginkább a forint gyengülése valószínű a régióban. Bár a visegrádi országok mindegyikében ismert téma az euró-bevezetéshez szükséges reformfolyamat lelassulása, a régióban a leginkább a forint gyengülése valószínű. Az áprilisi választások, illetve az euró-bevezetés csúszása ebben fokozott befolyásoló szerepet játszhat - írta tegnap feltörekvő piaci elemzésében John Harrison, a Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) devizastratégája. A DrKW szerint a forint várakozásuk szerint fokozatosan tovább gyengülhet a 260-270-es árfolyamszintek felé. Szombaton Domokos László, a Fidesz gazdasági programszóvivője a Sachs elemzésére reagálva megjegyezte: lassan már számon tartani sem lehet a vezető hazai és külföldi szakemberek, nemzetközi elemző cégek, Európai Uniós illetékesek által megfogalmazott súlyos bírálatokat, melyek a Medgyessy-Gyurcsány-kormány költségvetési és pénzügypolitikáját érik. Figyelmeztetett: nem kizárt a forintválság lehetősége, s ez utóbbi közvetlenül fenyegetné a magyar emberek, a családok, a vállalkozók anyagi biztonságát.

Begyűrűző kamatnövekedés?
Huszonöt bázisponttal 2,5 százalékra emelte alapkamatát az Európai Központi Bank csütörtökön. A svájci jegybank március 16-i ülésén szintén huszonöt bázisponttal emelhet, így az alapkamat 1,25 százalékra nőhet - vélik az elemzők. És a sorozatnak nincs vége: az Erste Bank várakozásai szerint az eurókamat 3,25 százalékon stabilizálódhat a következő években, a frankkamat pedig 2-2,25 százalék körül állhat be.

Hétfőn reggel nem változott a forint jegyzése a bankközi devizapiacon, az euró árfolyama a péntek délutáni árfolyammal megegyező 254,65/75 forinton állt. A portfolio.hu információi szerint az elmúlt hét végén Londonban olyan piaci pletykák is terjedtek, hogy az MNB 254-es árfolyamszint felett interveniálhat a forint védelmében. Ennek jelei ugyanakkor egyáltalán nem látszanak, a pletyka bizonyára megalapozatlan volt.


MNO - fideszfrakcio.hu