Az udvarhelyi ünnepi eseményen Tarlós bejelentette: élve a február 27. óta valamennyi magyar számára fennálló lehetőséggel, pályázni kíván a Tiszteletbeli Székely címre.
Szász Jenő köszöntőjében úgy jellemezte a jelenlévőknek Tarlós Istvánt, mint aki olyan polgármester, "aki nem azoknak a szocialista újságokat fenntartóknak a táborához tartozik, amely tagjai utólag hangos botrányt kavartak az árvízsegélyek felhasználását firtatva" - mondta. Velük ellentétben ugyanis Óbuda-Békásmegyer polgármestere és munkatársai önzetlen segítségükkel nem is akartak az árvízi helyreállításból kampánytémát kreálni - tette hozzá -, hanem magyarként egyszerűen csak szolidárisak voltak az udvarhelyi árvízkárosultak iránt.
Tarlós István szerint ez az elismerés ugyanúgy jól esik Óbudának, mint minden olyan anyaországi településnek, amely kicsit is ad az összetartozásra. "Utólag is meg vagyunk győződve arról, és a segélyt célba juttató Máltai Szeretetszolgálat is ezt jelezte vissza, hogy Székelyudvarhelyen a lehető legbecsületesebben használták fel a III. kerület pénzadományát" - erősítette meg a polgármester, aki rövid beszédében érintette 2004. december 5-ei népszavazás eredményét. "Óbuda a magyar fővárosnak nemcsak a legnagyobb lélekszámú kerülete, hanem az a hely, ahol a népszavazás nemcsak érvényes volt, hanem eredményes is" - közölte. Ha egész Magyarországon így történik, akkor ma Székelyföldön is kettős állampolgárok élnének. "Ezt nemcsak eddig tartottam nagyon fontosnak, hanem ez nagyon fontos ma is, ezért is kampányoltunk együtt annak idején Szász Jenő polgármesterrel Budapesten. A mai napig sajnálatosnak és fájdalmasnak tartom, hogy nem valósultak meg céljaink. Mi a Székelyföldre mindig haza jövünk, számunkra a nemzeti összetartozás érzése egyértelmű. Ezért is igyekeztünk az árvíz után azonnal segíteni, amit távolról sem tekintünk szívességnek vagy kampánytémának. Ha legközelebb is bekövetkezne hasonló tragédia, akkor is tudni fogjuk, mi a dolgunk" - ígérte Tarlós.
Szász Jenő a ceremónia végén bejelentette: tavaly december 5-én a népszavazás egy éves évfordulójára létrehozták a Tiszteletbeli Székely címet, amit 2006. február 27. óta ítélnek oda a jelentkezőknek. Figyelemreméltónak nevezte, hogy az első 5 nap alatt már ötszázan regisztrálták magukat. Ez a kezdeményezés azt mutatja, mondta, hogy a székelyeknek az anyaországgal szemben nemcsak elvárásaik vannak, hanem gesztusokat is szeretnénk tenni az anyaországiaknak.
A Tiszteletbeli Székely cím adományozásának feltételeiről a www.tiszteletbeliszekely.info internetes honlapon lehet olvasni, és ha valaki visszaküldi a kitöltött kérdőívet, a címről szóló elismerést azonnal kiállítják a kérelmezőknek. A tiszteletbeli címmel alanyi jogon egy oklevél és egy igazolvány jár valamennyi kérelmezőnek, opcionálisan azonban egy érem és egy kitűző is igényelhető. Az igazolvány felmutatójának Udvarhelyen számos kedvezmény vehető igénybe a magyar vállalkozóknál. Az első tiszteletbeli cím átadására a március 15-ei ünnepségen kerül sor a városban. Ezzel egy időben nyílik lehetőség arra, hogy az érintettek bejegyezzék saját nevüket a Tiszteletbeli Székelyek nagy könyvébe Székelyudvarhelyen.
Forrás: Hídlap