fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Visszavonták a Gozsdu-egyezményről szóló rendeletet
2006. március 7., 09:13
A román külügyminisztérium bejelentette, hogy kéri a képviselőházi házbizottságtól annak a sürgősségi kormányrendeletnek a visszavonását, amely a román-magyar Gozsdu Közalapítvány létrehozásáról szóló egyezményt ratifikálja, mert közvitára szeretné bocsátani az ügyet.

A rendelet az október 20-i bukaresti román-magyar kormányülésen ünnepélyes keretek közt aláírt kormányközi egyezményt ratifikáló jogszabály. Szövegét a magyar országgyűlés már novemberben elfogadta, a bukaresti ratifikációs folyamat azonban elakadt. Korábban a képviselőház jogi bizottsága elutasításra javasolta a dokumentumot. A testület plenáris ülése a múlt héten azért halasztotta el a rendelet megvitatását, mert átminősítette azt a "különlegesen összetett jogszabályok" kategóriájába.

A külügyminisztérium arra hivatkozva szánta el magát e lépésre, hogy közvitára kívánja bocsátani a jogszabályt, s ezen a parlament tagjai, a román ortodox egyház, a Román Akadémia, a sajtó és a civil szervezetek képviselői vennének részt. A közvitát azért tartják szükségesnek, hogy széles körű egyetértés alakuljon ki a Gozsdu Közalapítvány létrehozása kapcsán a politikai erők és a civil szféra között, ugyanakkor Gozsdu Manó végrendeletének betartását is biztosítani kívánják.

Az erdélyi Krónika kedden emlékeztet: a kormánykoalíción belül sincs egyetértés a közalapítvány létrehozásáról, a Konzervatív és a Demokrata Párt az ellenzékkel együtt nyíltan elutasítja a törvénytervezetet. Mind az ortodox egyház, mind a Román Akadémia ellenzi a közalapítvány létrehozását. Amiatt aggódnak, hogy a román-magyar kormányközi egyezmény érvénybe lépésével a nagyszebeni Gozsdu-alapítvány működését korlátoznák, amely elesne a budapesti Gozsdu-vagyon visszakövetelésének jogától. Ezt a vagyont egyébként a román szakértők hárommilliárd eurósra értékelik.

Nincs a legjobb hatással Budapest és Bukarest közeledésére a tervezet visszavonása - állapította meg Niculescu Toni, a román külügyminisztérium államtitkára a kolozsvári Szabadság keddi számában. Kifejtette: ennek ellenére az alapítvány létrehozása elleni tiltakozásnak és a tervezet parlamenti kudarcának elsősorban nem az a célja, hogy a két ország kapcsolatainak ártson. Az államtitkár szerint könnyen megtörténhet, hogy a tervezetet jelenlegi formájában nem sikerül elfogadtatni.

A visszavonás okáról kifejtette: a kormánykoalíciót alkotó pártok között egyezség született, hogy a tervezetet visszavonják a parlamentből, mivel mind a Demokrata Párt, mind a Konzervatív Párt kifogásolta a jogszabály szövegét. Niculescu Toni reméli, hogy a magyar fél megérti a Romániában kialakult helyzetet, ami azzal magyarázható, hogy a román pártok is gyakorlatilag választási kampányban vannak. Szerinte a Gozsdu Közalapítvány elleni hangulatkeltés is ennek a kampánynak a része.

A Krónika vezércikkében megállapítja: úgy tűnik, újabb győzelmet aratott a magyarellenes nacionalista diskurzus Romániában. Az a tény, hogy a külügyi tárca visszavonja az egyezményt ratifikáló rendeletet a parlamentből, azt jelenti, hogy sikerrel járt az a propaganda, amely a magyar-román közeledés gesztusértékű demonstrációja helyett a román fél vereségeként kívánja beállítani az alapítvány létrehozását.

A recept egyszerű: a konfliktus gerjesztésében érdekelt csoportok összemossák a közös alapítvány ügyét azzal a vitával, amely a Gozsdu-vagyon tulajdonjoga körül zajlik már jó ideje, holott a közös magyar-román alapítványt új, önálló jogi személyiségként képzelik el a felek, amelynek semmi köze sincs a román származású budapesti politikus hagyatékához, hanem attól függetlenül, a két állam által paritásos alapon biztosított források felhasználásával működne.

Hogy mely csoport érdekelt a konfliktus gerjesztésében, nem nehéz beazonosítani: az új politikai doktrínát felvállaló, új, jobboldali identitást kialakítani kívánó kormányerő, a Demokrata Párt az, amelynek több okból is érdeke, hogy szembemenjen a kormány szándékával - olvasható a cikkben. A párt vezetése a jelek szerint úgy véli: a jobboldaliság, a nemzeti elkötelezettség továbbra is a nemzet régi ellenfeleivel, jelen esetben a magyarokkal való szembehelyezkedés révén demonstrálható a leginkább.

A recept tehát a régi: ellenségkép konstruálásával kívánja egységbe kovácsolni a románokat, arra számítva, hogy hazafias igyekezetét a nacionalista propagandához szokott és azt igénylő polgárok a szavazóurnák előtt honorálják majd - írja vezércikkében a Krónika.


MTI - fideszfrakcio.hu