Eközben a korábban meghirdetett összeg kétszereséért, 50 milliárd jen értékben adott tegnap megbízást a magyar kormány egy hétéves szamurájkötvény megszervezésére. A kötvény bevételéből az idén lejáró államadósságot törleszti hazánk. Tegnap az Államadósság Kezelő Központ mandátumot adott egy tízéves, 500 millió font értékű kötvény kibocsátásának megszervezésére is.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a tervekkel ellentétben még mindig nem írta alá Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a programutak finanszírozásának feltételét jelentő szerződést az Állami Autópálya Kezelővel, vagyis a március végére meghirdetett sztrádakötvény kibocsátása is késést szenvedhet. Ábrahám Gergely, a miniszter szóvivője elismerte, még jelenleg is tartanak a szerződés előkészítésének munkálatai. Aggodalomra adnak okot Magyarország gazdasági mutatói - figyelmeztet legfrissebb jelentésében az Economist Intelligence Unit, amely a térség legkockázatosabb országának nevezi hazánkat.
Februárban 295,1 milliárd forint hiánnyal zárt az államháztartás - tette közzé tegnap a Pénzügyminisztérium, amelynek adatai szerint az idei első két hónapban összesen 435,5 milliárd forintos deficit gyülemlett fel az államháztartásban. A költségvetésen belül a társadalombiztosítási alap 8,9 milliárd forintos, a központi költségvetés pedig 296,2 milliárd forintos hiánnyal zárt, miközben az elkülönített állami pénzalapoknál 10 milliárd forintos többlet keletkezett.
Az első negyedévre a pénzügyi tárca összesen694,6 milliárd forintnyi hiányt vár, ami a teljes évre tervezett deficit 45 százalékát teszi ki. Egész évre vonatkozóan a költségvetési törvény a tavalyinál ténylegesen nagyobb, 1545,8 milliárd forintos deficitet határozott meg, miközben az államháztartás eredményszemléletű, nyugdíjpénztári befizetésekkel csökkentett hiánya a kormányzati tervek szerint a GDP 4,7 százalékát teszi majd ki.
Az Európai Bizottság, az MNB, valamint a hazai és a nemzetközi gazdaságkutató intézetek egyaránt irreálisnak tartják az idei évre tervezett hiánycélt, és a bruttó hazai össztermék 6-9 százalékára rúgó hiányt várnak.
A legpesszimistább előrejelzést eddig a hazánkat januárban leminősítő Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő intézet adta, amely10,7 százalékos hiányt prognosztizált az idei évre. A magas deficit miatt a Moody's hitelminősítő legutóbbi jelentése arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország nemcsak az euróövezetbe, de annak előszobájába, az ERM-II rendszerbe is csak a jövő évtizedben tud belépni. Magyarország kivételével a JP Morgan globális feltörekvő piaci kötvényindexében (EMBIG) szereplő valamennyi ország hamarosan szuverén felminősítésre vagy kilátásjavításra számíthat, és az adósprofil javulásával átalakulóban van a térség potfóliótőke-forrásainak minősége is - áll a nemzetközi pénzügyi szolgáltató kiadott térségi helyzetjelentésében. AZ OTP Bank elemzési központja szerint idén megközelítheti a GDP nyolc százalékát az államháztartás eredményszemléletű hiánya, amely az egyszeri tételekkel együtt elérheti a tíz százalékot, így a magas deficit továbbra is csak a külföldi adósságunk növekedése mellett finanszírozható.
Forrás: Magyar Nemzet
fideszfrakcio.hu