A Székely Nemzeti Tanács által a közelgő március 15-ére Székelyudvarhelyre összehívott "székely nagygyűlés" kapcsán a Ziua című napilap két teljes oldalt kitöltő összeállítását címoldalán egy rovásírással, gyopárcsokor közepébe vágott rohamszuronnyal "ékesített", Legion Siculus feliratú pajzsformájú címerrel illusztrált szöveggel harangozta be. Ebben és belső oldalain a bukaresti lap azt állította, hogy a székelyföldi autonómiáért síkraszálló civil-polgári mozgalom mögött egy 2002. szeptember 5-én Magyarországon bejegyzett Székely Légió nevű félkatonai szervezet áll. A lap szerint "saját forrásoknak" nevezett, de közelebbről meg nem nevezett személyek kijelentették, hogy szükség esetén "a székelyek vezetői ezt a félkatonai szervezetet használhatják fel". Az állítólag dunaújvárosi székhelyű, "ETA- és IRA-típusú félkatonai szervezet" "parancsnoka" egy bizonyos Révész Tibor, aki a "magyar büntetés-végrehajtási szervezet keretében" dolgozott (vagy dolgozik). Az illető "vezérkara" által dirigált "légió" alapokmányában állítólag az áll, hogy a szervezet "Magyarország határain kívül is vethető be". Diagramban ismertette a lap a "Legion Siculus" struktúráját: eszerint a "főparancsnok" alá tartozó "vezérkarhoz" tartozna egy "gyakorló bázis", valamint három "hadsereg". A lap informátorai között emlegetett, de névtelenül idézett "székelyudvarhelyi református pap" becslése szerint a nem politikai, hanem "polgári önvédelmi célokat" követő szervezetnek úgy 4-5 ezer tagja lehet. A "légió" állítólag "Magyarországon dolgozó fiatal székely értelmiségiek" köréből verbuválja "harcosait".
A Ziua összeállításának más címei szerint - amelyek Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fényképével illusztrált keretes szöveg felett állnak, "a magyar kormány nem támogatja az autonomistákat", vagy "Tőkés László harcra bujtogat".
Az Adevarul című napilap első oldalának fő címe szerint "Székely lapot kobozott el a rendőrség". Az újság fényképes illusztrációjából és tudósításának szövegéből az derül ki, hogy a "székely lap" a Sepsiszentgyörgyön megjelenő Európai Idő című hetilap, amely legfrissebb számában egy mindenki által hozzáférhető internetportál alapján közölt egy székelyföldi autonómiakiáltványt. De azt is megírta az Adevarul, hogy a Maros megyei rendőrparancsnok azt nyilatkozta: nem "elkobozták" a nevezett lapot, hanem csak "begyűjtötték az újságárusoktól a hetilap példányait", hogy áttanulmányozzák azokat. A román rendőrség ugyanis olyan információkkal rendelkezik, hogy a lapban "alkotmányellenes merényletnek", "az ország törvényei ellen irányulónak" mondott közlés jelent meg. De ha elolvasták a lap példányait és nem igazolódnak az előzetes információk, "akkor majd a rendőrség visszaadja a példányokat az újságárusoknak", amiből "jól látható", hogy "szó sincs elkobzásról".
Erről egészen más a véleménye a marosvásárhelyi Pro Európa Liga társelnökének, a neves polgárjogi harcosként ismert Smaranda Enachénak, aki az Adevarul és más román lapok szerint úgy nyilatkozott, hogy "kiadványok elkobzása különösen súlyos" akció, s követelte, hogy a rendőrség közölje, milyen törvényes felhatalmazás alapján hajtotta végre a "műveletet".
A Gandul című napilap arról számolt be, hogy "a székelyek az ENSZ-től kérik autonómiájuk szavatolását" és közölte a "székely nagygyűlés" állítólagos "kiáltványát".
Több román lap - köztük a Cotidianul - arról számolt be, hogy Basescu elnök tanácskozásra hívta Tariceanu kormányfőt, a belügy- és az igazságügyi minisztert a székhelyéül szolgáló Cotroceni-palotába. A lapbeszámolók tudni vélik: arról tárgyaltak, hogy "miként járnak el a hatóságok március 15-én a magyarok által szervezett székelyudvarhelyi nagygyűlés kapcsán".
MTI - fidesz.hu