fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Öt év alatt négy százalék körüli reálhozam
2006. március 12., 11:00
A 18 magyarországi magánnyugdíjpénztár 2001 és 2005 között átlagosan négy százalék körüli reálhozamot ért el, a legmagasabb hozamot a Dimenzió Magán Nyugdíjpénztár, a legalacsonyabbat az UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár produkálta - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a magánkasszák öt éves hozamait.

A legmagasabb nettó hozamot az elmúlt öt év alatt a munkáltatói pénztárak érték el: az Életút Első Országos Nyugdíjpénztár 2001 és 2005 között 10,24 százalék, a Dimenzió Magán-nyugdíjpénztár 10,09, a Honvéd Önkéntes és Magán-nyugdíjpénztár 10,17 százalék hozamot realizált, ami 5,22 százalékos átlagos inflációval számolva 5 százalékot feletti hozam.

A magán nyugdíjpénztári tagok 85 százalékát tömörítő hat nagy pénztár, az OTP Magán-nyugdíjpénztár, az Aegon Magyarország Nyugdíjpénztár magánpénztári ága, az ING Magán-nyugdíjpénztár, a Winterthur Nyugdíjpénztár magánpénztári ága, valamint az Évgyűrűk Magán-nyugdíjpénztár átlagosan 4 százalék körüli átlagos éves reálhozamot produkált.

Különbség van a kis, jellemzően munkáltatói háttérrel működő magánkasszák és a nagy pénztárak között a tavalyi bruttó és nettó hozamok közötti különbséget illetően is. A kettő közötti különbség a pénztárak által a vagyonkezelőnek kifizetett vagyonkezelői és - jóval kisebb arányban - letétkezelői díjat tartalmazza. A legkisebb díjat - 0,14 százalék - a Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztárának magánpénztári ága fizette ki. Igaz, ezzel kapcsolatban Soproni Gábor, a pénztár ügyvezető igazgatója elmondta, nálunk ez az arány azért is ilyen alacsony, mivel a vagyonkezelést maguk végzik, és dologi költségeket nem, csak a személyi kiadásaikat számolják el.

A legmagasabb vagyonkezelői díjat a nagy, biztosítói-banki háttérrel működő pénztárak számolták el tavaly, ami felveti annak gyanúját, hogy az intézmények az intézményrendszer felépítésére fordított - piaci hírek szerint pénztáranként 3-4 milliárd forintot - összeget "írják vissza" a csoport vagyonkezelőjén keresztül. Az Erste Bank Országos Nyugdíjpénztár 1,62 százalék, az Aegon Magyarország 1,34, a Winterthur Nyugdíjpénztár 1,26, az UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár 1,19 százalék díjat számolt el.

A vagyonkezelők teljesítményének alapja, hogy a kezelt befektetési portfólión mekkora hozam volt elérhető. Az elérhető maximális hozamot tükröző referencia-hozamot tavaly a pénztárak többsége elérte, sőt túl is szárnyalta.

A befektetéseken elérendő "benchmark" felett leginkább az Aegon pénztár teljesített, 2,82 százalékkal lépve túl a referenciahozamot. A referenciahozam alatt teljesített hat pénztár. Az Aranykor tavalyi, 11,21 százalékos bruttó hozama 0,06 százalékkal maradt el a teljesítendő célként kitűzött 11,27 százaléktól. A Budapest Országos Kötelező Magán-nyugdíjpénztár a 13,49 százalékos benchmark helyett 1,31 százalékkal kevesebbet, 12,18 százalék bruttó hozamot ért el. Az Erste 1,42 százalékkal, a Postás Magán-nyugdíjpénztár 0,43, az UNIQA 0,45 százalékkal ért el kisebb hozamot, mint a benchmark.

A legkirívóbb elmaradás a Quaestor Országos Magán-nyugdíjpénztáré, amelynek tavalyi 7,87 százalékos bruttó hozama 8,83 százalékkal volt kevesebb, mint a választott portfólión elérhető 16,7 százalék.


MTI - fidesz.hu