Wolfgang Schüssel, az EU soros elnöki tisztét betöltő Ausztria kancellárja vasárnap a Lechben tartott 10. Európa fórumon azt mondta, hogy még csak az elején tart a vita a kontinens energiaellátásának problémáiról. A kötetlen jellegű találkozón Benita Ferreo-Waldner osztrák külügyi EU-biztos "különleges energiapartneri" kapcsolatokat sürgetett Oroszországgal, hozzáfűzve, hogy ehhez ösztönzést vár az iparilag fejlett országokat és Oroszországot tömörítő G8-ak következő ülésétől. José Manuel Barroso, az EU bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy európai stratégiára van szükség a fenntartható, versenyképes és biztonságos energiapolitika érdekében.
Az osztrák sajtóban "EU-minicsúcsnak" nevezett lechi találkozón részt vett Joseph Borrel, az Európai Parlament elnöke is, továbbá Anders Fogh Rasmussen dán és Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök és Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt frakcióvezetője.
Wolfgang Schüssel szerint a találkozó felkészülés volt a március 23-24-i brüsszeli csúcsra, amelyen mindenekelőtt a növekedéssel és a foglalkoztatással, valamint az energiapolitikával kapcsolatos kérdéseket tekintik át. A kancellár emlékeztetett arra, hogy az EU évente egy százalékkal akarja növelni a foglalkoztatási rátát, ami évente kétmillió új munkahelyet jelent, 2010-ig pedig tízmilliót. Kifejtette, hogy ennek érdekében célzottan akarják támogatni a kis- és közepes vállalatokat, bürokratikus akadályokat akarnak leépíteni, és beruházásokat akarnak megvalósítani az oktatási, kutatási és fejlesztési területeken.
Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök ezzel összefüggésben döntőnek nevezte a szolgáltatásokkal kapcsolatos irányelvek érvényesítését, amelyeket első olvasatban megszavazott az EP. Pöttering európai néppárti frakcióvezető sürgető kényszernek nevezte e téren a kompromisszumok kialakítását, hozzáfűzve, hogy aki ezt veszélyezteti, az "nagy esélyt játszik el". A politikus reményét fejezte ki, hogy a tanács egyetértését fejezi ki az irányelvekkel kapcsolatban. Schüssel kancellár szerint "a jelenlegi helyzet fennmaradása rossz lenne, és ezt mindenki tudja".
Az unió költségvetésével - amelyet a kormányfői tanács már tavaly elfogadott - kapcsolatban Pöttering kijelentette, eredményre van szükség, de a tanács nem várhatja el a parlamenttől, hogy csak egyszerűen igent mondjon, és áldását adja a büdzsére. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Parlament bizonyos korrekciókat szeretne a pénzügyi perspektívákkal kapcsolatban. Schüssel szerint "minden oldal rugalmasságára szükség van", és katasztrófa lenne, ha nem sikerülne megállapodást elérni.
MTI - fidesz.hu