Az EP januárban hozta létre a 46 fős ideiglenes vizsgálóbizottságot az Európában fenntartott állítólagos CIA-fogdák és CIA-légijáratok ügyének elemzésére, miután számos képviselő kifogásolta az üggyel kapcsolatos egyéb vizsgálatok lassú haladását. A testület a tervek szerint még nyár előtt elkészíti első jelentését.
Al-Maszri - egy libanoni radikális szervezet régebbi tagja - meghallgatásán arról beszélt, hogy hamis útlevél birtoklásának vádjával tartóztatták le a volt jugoszláv köztársaságban, ahová pihenni érkezett ulmi lakhelyéről. A helyi rendőrség állítólag azzal gyanúsította, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez tartozik. Ezután elmondása szerint Kabulba szállították, ahol meglehetősen embertelen körülmények között tartották fogva egy börtönben. Egy akcentus nélküli németséggel beszélő, magát Samnek nevező férfi hallgatta ki heteken át. Több hónap után közölték vele, hogy összekeverték valakivel, és visszaszállították Európába, Albániába. Ezt követően beperelte fogva tartóit és a CIA-t a német hatóságoknál.
Az EP-bizottság elsősorban azt vizsgálja, az európai országok hatóságai belekeveredtek-e, illetve milyen mértékben a feltételezett CIA-fogdák ügyébe. Al-Maszri azonban nem tudta megerősíteni a német hatóságok érintettségét, csupán azt ismételte meg, hogy kihallgatója minden bizonnyal német volt.
A férfi kijelentéseinek egy része nyilvánvalóan feltételezéseken alapult. Így például azt, hogy Afganisztánban van, a szomszéd cellában raboskodó szaúd-arábiai fogoly mondta neki. Nem tudott egyértelműen nyilatkozni arról sem, hogy az amerikai ügynökség ügynökeivel volt dolga.
Az EP-bizottság a közeljövőben CIA-illetékesekkel is szeretné felvenni a kapcsolatot. Noha az európai testület már többször jelezte, hogy tevékenységében kerüli az Amerika-ellenességet, Washington mindeddig nem mutatkozott munkája lelkes támogatójának.
MTI - fidesz.hu