Egy olyan strukturális zavarokkal küzdő, pénzhiányban szenvedő rendszernek, mint a magyar egészségügy, európai szintre emeléséhez tizenhat-húsz évre van szükség - mondta az Orbán-kormány egészségügyi minisztere egy lakossági fórum előtt újságíróknak. Hozzátette: "a helyzet javulna az első négy évben is, hiszen megemeljük a ráfordításokat a hazai összbevétel jelenlegi 4-4,5 százalékos szintjéről 7-7,5 százalékra".
Az állam alkotmányos felelőssége az emberek egészségügyi ellátásáról gondoskodni - hangsúlyozta a politikus. Rámutatott: az állam nem háríthatja át e felelősségét sem a kisemmizett önkormányzatokra, sem a befektetőkre.
A Fidesz regionális egészségbiztosítási pénztárakat alakítana ki, amelyek a finanszírozás területén figyelembe vehetnék a népegészségügy vonatkozásában az országon belül meglévő különbségeket - tudatta Mikola István.
Az orvosi jogállásról önálló törvényt kell alkotni, amely lehetővé tenné a szabadszellemi-foglalkozású orvoslást. A szakorvosok tevékenységüket előre meghatározott díjtételek alapján számolhatnák el, erről számla születne, így hosszú távon megoldható lenne a hálapénz kérdése is - mondta a korábbi egészségügyi miniszter.
Mikola István közölte: az elmúlt három és fél év alatt 52 százalékkal nőttek a lakossági gyógyszerterhek, ma az emberek ötöde nem váltja ki a számára felírt receptet. Ezért a Fidesz új, ötéves megállapodást kötne a gyógyszergyártokkal és forgalmazókkal, hogy a lakosságot terhelő költségek növekedése az infláció alatt maradjon.
MTI - fidesz.hu