A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ezúttal Kézdivásárhelyen tartja központi rendezvényét. Szerdán délelőtt a város központjában a 15. székely határőr gyalogezred hagyományőrző csoportjainak, valamint a felsőháromszéki falvaknak a hagyományos felvonulása nyújt ünnepélyes látványt a helyi lakóknak és az idelátogatóknak, utána Gábor Áron szobránál folytatódik az ünnepség. A rendezvényen ünnepi beszédet mond Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke, az eseményt a Duna
Televízió közvetíti.
Aradon a Szabadság-szobornál tartanak megemlékező ünnepséget, majd díszelőadás kezdődik a Nemzeti Színházban. Marosvásárhelyen a Bem emléktáblánál kezdődik az ünnep. A Maros megyei központi rendezvényre délután kerül sor a Székely Vértanúk Emlékművénél. Szászrégenben a római katolikus templom udvarán elhelyezett szabadságharc-emlékműnél koszorúznak, majd a helyi művelődési házban tartanak ünnepi előadást. Segesváron a középkori vár udvarán lévő Petőfi-szobornál helyezik el a kegyelet koszorúit. Fehéregyházán a tavaly felújított és újból felavatott Petőfi emlékműnél is nagyszabású rendezvény várja a közönséget. Szovátán a megemlékezések a katolikus és református templomokban zajlanak, a nyárádszeredaiak a helyi 1848-as emlékműnél emlékeznek meg a nemzet hőseiről.
Nagyváradon a Rulikowszky Kázmér emlékművénél, majd Nicolae Balcescu szobránál helyezik el a kegyelet koszorúit. Ezt ökumenikus istentisztelet követi az olaszi református templomban. A rendezvény-sorozat este Szacsvay Imre szobránál folytatódik. A nagyváradi hagyományoknak megfelelően az ünneplők ezután zászlós-fáklyás felvonulással érkeznek a Petőfi szoborhoz. A megemlékezés a bazilikában tartandó ünnepi hangversennyel zárul.
Csíkszeredában Gál Sándor szobránál, a Vár téren, valamint a Nyergestetőn zajlanak az ünnepségek. Gyergyószéken is számos helységben tartanak megemlékezést.Sepsiszentgyörgyön a központban lévő emlékműnél róják le kegyeletüket a hősök emléke előtt. Alsó-háromszék számos településén szerveznek megemlékezést. Szatmáron a Petőfi-szobornál kezdődik ünnepség-sorozat, az Északi Színházban ünnepi előadás lesz.
Kolozsváron ökumenikus istentisztelet keretében emlékeznek meg a szabadságharc hőseiről, majd az egykori Biasini szálló falán lévő emléktáblánál helyezik el az emlékezés virágait. Kalotaszentkirályon a Gyarmathy Zsigmond-ösztöndíj átadása nyitja meg az ünnepség-sorozatot, Szamosújváron istentiszteletet tartanak. Vajdahunyadon a református temetőben felállított Petőfi-szobor lesz a színhelye az ünnepségnek, Déván az 1848-as hősök emlékművénél gyülekeznek az ünneplők. Nagybányán a református temetőben, a Fekete sas fogadónál és a római katolikus temetőben koszorúznak, koncerttel egybekötött megemlékezést tartanak a Városi Színházban.
Temesváron a győrödi emlékműnél, a Súgi úti temetőnél, az Eftimie Murgu szobránál, Klapka György emléktáblájánál és a Petőfi szobornál tartanak megemlékező ünnepséget. Nagyenyeden a Bethlen Gábor Kollégiumban tartanak ünnepséget, majd a Vártemplom udvarán megkoszorúzzák Széchenyi István emléktábláját. Besztercén a George Cosbuc művelődési házban tartanak megemlékezést, amelyet a kolozsvári Állami Opera művészeinek előadása zárja. Brassóban a bodolai 1848-as honvédsírnál, az Alsótömösi Emlékműnél, majd a hosszúfalusi emlékműnél, valamint a Petőfi-szobornál emlékeznek meg a forradalomról. Az ünnepséget a Drámai Színházban tartandó előadás zárja. A bukaresti magyarság a Herastrau-parkban lévő Petőfi-szobornál emlékezik a nemzet hőseire, majd a Calvineumban ünnepi műsor kezdődik.
MTI - fidesz.hu