A pozsonyi Petőfi-szobornál Bugár Béla, az MKP elnöke, a szlovák parlament megbízott házelnöke mintegy félezer ünneplő előtt azt mondta: "Ha létezik nemzeti mentalitás, akkor azt éppen a történelemből kiemelt és mitikussá vált személyiségek és hőstettek sora alakítja. A magyar nemzet mentalitását a szabadságvágy, a nemzeti önrendelkezés, a más ne, és mi magyarok nem engedtünk a mezetek iránti szeretet, a tisztelet és megbecsülés, az önfeláldozás, a gerinces magatartás, a hazaszeretet határozza meg."
Dunaszerdahelyen Pázmány Péter polgármester köszöntője után Riskó Nagy László a Magyar Köztársaság pozsonyi nagykövetségének titkára felolvasta a jelenlegi kormányfő üzenetét. A beszéd közben fütty és hangos bekiabálások jelezték: az itt élő magyar december 5. óta örökre megjegyezték a miniszterelnök nevét.
Majd Duray Miklós, a MKP alelnöke kezdte meg ünnepi szónoklatát. Beszédében kifejtette "Nem a szokás hatalma miatt ünnepeljük március tizenötödikét és azt a forradalmat, ami nemzeti történelmünk egyik legfontosabb eseménye volt. Mint ahogy a születésnapunkat sem csak azért ünnepeljük, mert szokássá vált, hanem mert megszülettünk, és ezen a napon esetleg nem azért köszöntjük édesanyánkat egy csokor virággal, mert illik, hanem mert életet adott nekünk.
Sokan viszonyulunk így március tizenötödikéhez.
A modern magyar nemzet születésnapja ez a nap. Ezért március tizenötödikén magunkat ünnepeljük, és azt a forradalmat, amely megszült bennünket, pontosabban: újraszült minket - a magyar nemzetet." Kifejtette, hogy most is arról szól március 15. ami régen. A történelmi múlt megpróbáltatásai által egybekovácsolt közösségről, ennek a közösségnek a jelenben vállalt felelősségéről és a jövőépítésről. Szólt a státustörvényről, ami 1920 óta először foglalta jogi keretbe a nemzeti összetartozást, még ha hiányosan is és a nemzet egységéről. Majd a helyi polgári és civil szervezetek átvonultak az 1949/49-es szabadságharc tiszteletére emelt emlékműhöz, hogy elhelyezzék a megemlékezés koszorúit. Az ünnepséget a szekszárdi iskola növendékeinek éneke, a vásárúti tűzoltózenekar és helyi cserkészcsapat felvonulása tette színesebbé.
Karaffa Attila