A forint a szerdai ünnepnapon viszonylag védtelen volt a spekulánsokkal szemben. Ugyanakkor elterjedtek olyan - a jegybank által utólag cáfolt - piaci pletykák miszerint a nemzeti valuta védelme érdekében lépésekre készül a jegybank. A veszély ellenére szerdán nem történt semmi különös a nemzetközi valutapiacon. Az euró árfolyama szinte végig 263 forint körül mozgott. Bár bebizonyosodott az a korábban már többször előforduló eset, miszerint a forint csak a gyengülés pillanataiban követi a régió valutáit, erősödni már nem képes velük egyszerre. A cseh korona és a lengyel zloty is jobban erősödött mint a forint.
Ebben a gyengülési periódusban kézenfekvő, ugyanakkor sok elemző szerint elhamarkodott lépés lenne, ha jegybanktanács hétfői, kamatos ülésén emelné a jegybanki alapkamatot. A piac szerint azonban a Monetáris Tanács megőrzi hidegvérét, s nem enged a pillanatnyi nyomásnak. Elemzők kedden úgy vélekedtek, hogy a jelenlegi árfolyamgyengülés megnyugszik, s a forint árfolyama stabilizálódik. Azonban abban is egyetértettek, hogy a nemzeti valuta nem erősödik vissza korábbi szintjére, helyette a 262 forint körüli euróárfolyamot tartottak valószínűnek.A forintgyengülés sok szempontból a legrosszabbul jött a devizahitelek és devizaalapú pénzügyi lízingszerződésekben érintetteknek is.
Kiskereskedelem: minden drágulhat
Nagyjából három hónapig dicsekedhetett a kiskereskedelem az áfacsökkentés hozta árvágással, a forint gyengülése miatt ugyanis most többen áremelésre kényszerülnek - írja a Napi Gazdaság. A tartós fogyasztási cikkeknél több beszállító már jelezte a viszonteladói felé, hogy kénytelen árat emelni a forint euróval szembeni gyengülése miatt.
Nincs árfolyamkockázat a CBA-nál, mert német beszállítóival például forintalapú elszámolást alkudott ki. Hasonló elszámolást alkalmaz a lengyel termékeknél is, a szlovák elszámolásban pedig jelenleg nincs nagy árfolyamkülönbség, tekintve, hogy a korona hasonlóan mozog az euróhoz képest, mint a forint. Ám Neubauer Katalin, a CBA Kereskedelmi Kft. kereskedelmi igazgatója hangsúlyozta, hogy a leggyorsabban forgó élelmiszereknél, például a primőr árunál, illetve a gyümölcsöknél nagy valószínűséggel árat kell emelni, vagyis alkalmazkodni kell az erős euróhoz.
A Tesco egyelőre nem emel árat - mondta a Napi Gazdaságnak Danks Emese, a cég szóvivője. A társaság reménykedik abban, hogy a forint kurzusa nem lesz tartósan ilyen alacsony. Ám ha az euróval szembeni esés tovább folytatódik, az árakat fel kell zárkóztatni.
MNO - fidesz.hu