Szemlátomást nyugalmat kívántak sugározni a Pénzügyminisztérium (PM) vezető tisztségviselői a tegnapi költségvetési tájékoztatón, ám a számok láttán egészen más kép rajzolódik ki a büdzséről. Februárban az utóbbi több mint három év második legmagasabb, 295 milliárd forintos hiányát produkálta - a helyi önkormányzatok nélküli - államháztartás, márciusra pedig a harmadik legnagyobb, 262 milliárdra rúgó deficitet prognosztizál a tárca. Ha beválik a minisztérium jóslata, úgy az első negyedévben mintegy 700 milliárd forintos hiány halmozódhat fel, az egész évre elfogadott 1546 milliárdos előirányzat 45 százaléka.
Különösen aggasztó, hogy ugyanebben az időszakban 2003-ban még csak 280, tavalyelőtt 435, a múlt évben pedig 485 milliárdos deficitet produkált a büdzsé. A kockázatos tételek között elsőként lehet említeni a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok sorát, ahol a választások közelsége mintha éreztetné hatását. Itt februárban több mint 30 milliárddal túlteljesültek a kiadások, ráadásul a korábbi előrejelzéshez képest a PM közel 10 milliárddal emelte erre a tételre vonatkozó márciusi prognózisát. Ezt a tárcánál az agrártámogatások kiutalásának előre hozatalával, illetve a Nemzeti Fejlesztési Hivatal maradványainak átcsoportosításával magyarázták. Katona Tamás közigazgatási államtitkár mindenesetre megjegyezte, hogy az intézményfinanszírozásnál nem következett be kedvezőtlen változás, a sokak által várt romlás.
Ugyancsak figyelemre méltó a társadalombiztosítási alapok egyenlege: március végére az egész évre elfogadott hiány-elő-irányzat közel háromszorosa adódhat az előrejelzés alapján. Ezt részben a 13. havi nyugdíj felének márciusi kiutalásával és azzal indokolták, hogy a költségvetés a tb-alapokhoz először februárban utalt forrást a nemzeti kockázatközösség címszó alatt. Összességében azonban ezekkel korrigálva is igencsak kétségesnek látszik a tervezett szaldó teljesítése.
vg.hu - fidesz.hu