fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Önálló, együttműködő, de nem megalkuvó politikát kell folytatni
2006. március 18., 11:58
A romániai magyarság képviselőinek felelős módon, párbeszéd révén, de nem meghunyászkodva, hanem önállóan gondolkodó és cselekvő partnerként kell együttműködniük a román politikai erőkkel e közösség tizenhat évvel ezelőtt kitűzött céljainak eléréséért - így összegezhető Markó Béla romániai miniszterelnök-helyettesnek, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökének szombaton, Marosvásárhelyen elhangzott beszéde.

Az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) ülésén a politikus megemlékezett arról, hogy éppen a következő napon lesz az 1990-es marosvásárhelyi véres események évfordulója. Azóta sok idő telt el - mondta -, de azoknak a tragikus napoknak a tanulságait ébren kell tartani a fiatalabb nemzedékek körében. Azóta másféle irányt vehetett volna a történelem, ha a romániai magyarságnak nem lettek volna felelős vezetői, ha nem hoztak volna olyan felelős döntést, miszerint párbeszéddel, együttműködéssel kell törekedni a közösség helyzetének javítására. Ez pedig csak úgy lehetséges - fűzte hozzá -, ha e közösség az egész ország fejlődéséhez is megpróbál hozzájárulni.

A célok között szerepel az autonómia kérdése, mely fogalom mostanában nap mint nap elhangzik különféle szövegkörnyezetben - fejtette ki Markó Béla, utalva arra, hogy az RMDSZ maga is zászlajára tűzte ezt az ügyet például a legutóbbi választási kampány idején. Mint pontosított, az autonómia szó önállóságot jelent, azt, hogy egy közösség önálló akar lenni, tagjai önállóan akarnak gondolkodni és cselekedni. Az RMDSZ 1990 óta maga is ezért az önállóságért küzd, legyen szó az önálló iskola vagy az autonómia különböző formáinak kivívásáról, vagy a kommunista időszakban elkobzott vagyonok visszaszerzéséről. E célok egy része megvalósult, más részükért még folytatni kell a küzdelmet - hangoztatta.

A célokban a magyarság egésze egyetért, vagyis az autonómiáért együtt kell fáradozni - mondta Markó, hozzátéve: az utóbbi hetekben mégis visszautasította a székelyudvarhelyi nagygyűlés kapcsán, hogy az autonómiát egy népgyűlés keretében meg lehetne valósítani. Persze, jó lenne, ha egyik pillanatról a másikra megoldható lenne ez a kérdés - fűzte hozzá a szónok, leszögezve azonban, hogy ezt az ügyet nem kikiáltani, hanem kiküzdeni kell. Ami Székelyudvarhelyen történt, az Markó szerint csak arra jó, hogy tovább növekedjen a feszültség a románok és a magyarok között. Egyesek talán éppen azt is akarták elérni, hogy az RMDSZ nehezen haladhasson tovább a maga útján - fogalmazott.

Markó ennek kapcsán külön foglalkozott a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) szerdai nagygyűlésének szervezőivel. Szerinte kiderült: az RMDSZ programjával szemben rossz értelemben vett alternatívát kínáltak a szervezők, olyat, amely csak a romániai magyarság megosztását szolgálja. Markó külön bírálta Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármestert, aki a múlt héten Bukarestben tárgyalt Traian Basescu államelnökkel, majd az államfőt március 16-án, a nagygyűlés utáni napon személyesen fogadott Székelyudvarhelyen. Markó rosszallóan szól arról, hogy a polgármester egyik helyen sem vetette fel a székelyföldi magyarság semmilyen gondját.

Utalást tett viszont azokra a híresztelésekre, amelyek szerint az államelnöki hivatalban, a Cotroceni-palotában egyeztettek volna arról, mi hangozzék el a székely nagygyűlésen. Ezzel kapcsolatosan Markó leszögezte: az RMDSZ ilyesmit sohasem csinált. "Nekünk román politikus soha nem mondta meg azt, mit olvashatunk fel, mit mondhatunk el, hogyan nézzen ki a beszédünk" - mondta. Az RMDSZ tizenhat éven át önállóan politizált - mondta a szövetség elnöke, aki szerint e pillanatban az RMDSZ politikájának az alternatívája a megalkuvás, az elérzékenyülés az elnökkel való találkozás miatt, a gyors lemondás minden radikális programpontról. "A mi szövegeinket nem Cotroceni-ben írják" - hangoztatta Markó, aki szerint ugyanakkor együtt kell működni az arra hajlandó román politikusokkal, de csakis egyenrangú partnerként.

A szónok a román koalíciós partnerekhez és a nacionalista román erőkhöz is szólt. Hitet tett a korrupció elleni harc mellett, leszögezve, hogy e téren senki sem adhat leckét az RMDSZ-nek. Szerinte a korrupció ellen úgy kell harcolni, hogy közben nem szabad csorbítani a jogállamiság elveit, nem szabad a parlament hatáskörét korlátozni, a titkosszolgálatok mozgásterét korrupcióellenesség címén mértéktelenül megnövelni. A román parlament tekintélyét vissza kell állítani, a politikai életben valódi erkölcsi reformra van szükség - mondta Markó.

Az igazi nacionalista román politikusok számára nem a székelyudvarhelyi nagygyűlés szervezői jelentik az igazi veszélyt - hangsúlyozta Markó -, hanem az az RMDSZ, amelynek mérsékelt politikája valódi eredményekhez vezethet. Az a Frunda György jelenti számukra az igazi veszélyt, aki az Európa Tanácsban tudta érvényesíteni az elveket. Mindez azonban csak azoknak a románoknak jelent veszélyt, akik autark, bezárkózó Romániát akarnak. "Mi nem fogunk senkit kiszolgálni, de partnerek leszünk azok számára, akik jobb országot akarnak" - szögezte le beszédében Markó Béla.


MTI - fidesz.hu