Alekszandr Lukasenkót a Kreml adottként kezeli - írta a Moszkovszkij Komszomolec, olyan közeli rokonokéhoz hasonlítva a minszki és a moszkvai vezetés viszonyát, akik ki nem állhatják egymást, de a nyilvánosság előtt csókot váltanak. A moszkvai tömeglap megjegyezte, hogy amíg Lukasenko hatalmon marad, addig nem lesz orosz-fehérorosz egyesülés, de pozitívan minősítette a fehérorosz vezető Amerika-ellenességét és Oroszországhoz való hűségét. Lukasenko olyan politikát folytat, amelyet az orosz vezetők stratégiailag helyesnek tartanak Oroszország és a volt szovjet tér számára: gyökerében fojtja el a narancsszínű forradalmat és nem ad módot az amerikaiaknak, hogy megvessék a lábukat Fehéroroszországban.
Lukasenko módszerei természetesen diktatórikusak, teljesen elfogadhatatlanok demokratikus szemszögből. De vajon zavartatja-e magát ettől a Kreml, ha barátkozni akar? - utalt a Moszkovszkij Komszomolec az orosz vezetés egyértelmű támogatására Iszlam Karimov üzbég vezetőnek, aki tűzzel-vassal irtott minden forradalmi hajtást hazájában. A Kreml mégsem képes együtt dolgozni Lukasenkóval, amire orosz tisztségviselők célozgatnak is. De Moszkvának kisebb gondja is nagyobb Fehéroroszországnál - írta a moszkvai lap, amely szerint logikusabb lenne, ha a Kreml - Lukasenko helyett - azzal törődne, hogy amit maga művel, az jó-e vagy rossz.
A fehérorosz ellenzék, amely lehetetlennek tartotta Lukasenko egyfordulós győzelmét, bejelentette, hogy a voksolás érvénytelenítésére törekszik és békés demonstrációkra szólította fel híveit - írta a Kommerszant, míg a szintén liberális Gazeta a független orosz Levada-központ szondázását ismertette, amely szerint Lukasenkóra a megkérdezettek 47 százaléka, a vezető ellenzéki jelöltre, Alekszandr Milinkevicsre pedig 25 százalékuk szavazott. A Vedomosztyival Nyikita Belih, az orosz liberális Jobboldali Erők Szövetségének elnöke Minszkben közölte: az urnáktól távozó szavazók mintegy 40 százaléka nem mondta meg az exit-poll készítőknek, hogy kire voksolt.
Mindenesetre a Vedomosztyi szerint Lukasenko győzelme egyértelműen előnyös Oroszországnak, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök kormányzása csak az övéhez képest tűnhet úgyszólván demokratikusnak. Ugyan kire hivatkozhatna Oroszország az Ukrajnával és Moldovával fennálló nehéz gázügyeiben, ha nem Fehéroroszországra, amelyet a konstruktív magatartás, sőt az alázat példájaként mutathat fel? - tette fel a költői kérdést a liberális lap.
MTI - fidesz.hu