2006-ban a GDP 10 százaléka fölé növekedhet a költségvetési hiány. Adócsökkentések és a bérek növelése árnyékolja a májusi parlamenti választásokat is, amely tovább növelheti a költségvetés hiányát. A költségvetési kontroll lazulásának köszönhetően Magyarország egyre inkább búcsút inthet a terveinek, amelyek szerint 2010-ben az Eurózóna tagjává szeretne válni - áll az Allianz Group ma megjelent elemzésében.
Az elmúlt hónapokban tapasztalt szerény javulás ellenére a magyar folyó fizetési mérleg hiánya 2006-ban továbbra is magas, a GDP 7 százaléka fölött lehet. Középtávon az elemzők véleménye szerint ezt nem lehet finanszírozni, még akkor sem, ha jelenleg a hiány több mint felét a külföldi közvetlen befektetések fedezik.
Magyarországot sebezhetővé teheti a magas külső finanszírozási igénye és a külföldi befektetők magas aránya a helyi pénzügyi piacokon. A költségvetés és a folyó fizetési mérleg egyensúlytalansága miatt az elemzők nem zárják ki az előrejelzéstől való eltérést, a rövidtávú tőke hirtelen kivonását, amely a devizaárfolyamok nagy kilengésével járhat. Ez jelentős hatással lehet akár a reálgazdasági folyamatokra is.
A 2005. negyedik negyedévében regisztrált 4,3 százalékos éves gazdasági növekedés és az ipari termelés dinamikus trendje azt sugallja, hogy a magyar gazdaság továbbra is gyors ütemben fog bővülni - prognosztizálják az elemzők.
Az áfa legfelső kulcsának csökkentése következtében a januári éves infláció 2,7 százalékra csökkent, az év egészében 2 százalékos átlagos infláció alakulhat ki.
MNO - fidesz.hu